| RoooneyThePuf a întrebat:

Imi reamintiti ce inseamna polisemnatic? Dar >omonim?big grin

6 răspunsuri:
| C_9293 a răspuns:

Polisemantic inseamna "mai multe sensuri"

| BruneTTe a răspuns:

Polisemantic = mai multe sensuri
omonime = cuvinte care se scriu la fel dar au inteles diferit
http://www.limba-romana.net/......monime/58/

| Emi_3041 a răspuns:

Polisemantic= care are mai multe sensuri
omonim= cuvânt care are aceeași formă și aceeași pronunțare cu alt cuvânt sau cu alte cuvinte, dar care diferă ca sens și ca origine.

| secret96 a răspuns:

Polisematic sunt cuvintele cu mai multe sensuri.
omonimele sunt cuvinte cu forma identica si inteles total diferit. ( ex. : banca - obiect; banca- institutie financiara )

funda big grinbig grin?

| sweet_1526 a răspuns:

Omonimele st ceva cu forma identica dar c inteles diferit. (lac de unghii si lac (cu apa))

| Petronela a răspuns:

Polisemie-Mai multe sensuri Omonimie-Cuvinte care pronunta diferit si se scriu la fel