| Andrey222 a întrebat:

In propoztitia cu semnul exclamari de la subiectul 1 ex:2 Evaluare nationala de anul asta era bine si:Semnul exclamari s-a pus la sfarsitul unei propoziti exclamative pentru a marca intonatia specifica unei astfel de porpoziti. Si va intreb daca e bine.Si va rog sa-mi spuna unu carei bun si ii sigur cai raspunsul bun.

5 răspunsuri:
| Peter28 a răspuns:

Cel mai bun raspuns era asta: "Semnul exclamarii s-a folosit cu rolul de a marca sfarsitul unei propozitii exclamative si pentru a arata mirarea personajului". Asa am scris eu si cand ne-a spus profa de romana ce trebuia scris, ea a spus ca e bun raspunsul.

| SasukeUchika a răspuns:

Da este bine... era bine si daca spuneai ca marcheaza un enunt exclamativ, era suficient...

| catalino200 a răspuns:

Daca vrei uitate pe www.edu.ro, acesta este un site oficial, si te uiti la modele iunie! Bafta si la mate!(parta-mi noroc:))

| NeedForSpeed2013 a răspuns:

Sau puteai sa scrii ca exprima o strigare, o manifestare a bucuriei sau ce draq era acolo ca am uitat/

| Hbl_Alle_1997 a răspuns:

Depinde de corector...Eu zic ca ar trebui sa-ti dea punctajul sau macar jumatate din el.