| Andrey222 a întrebat:

In propoztitia cu semnul exclamari de la subiectul 1 ex:2 Evaluare nationala de anul asta era bine si:Semnul exclamari s-a pus la sfarsitul unei propoziti exclamative pentru a marca intonatia specifica unei astfel de porpoziti.

6 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Era bine asa deoarece asa arata si baremul.Eu am scris ca evoca fermitatea mamei in ceea ce spune sau ceva de genu'.O fi bine?!

| yoonny a răspuns:

Eu am pus k marcheaza grafic sfarsitul unei propozitii exclamative

| doolsik09 a răspuns:

Http://www.petitieonline.com/......iunie_2012

Semneaza petitia pentru acordarea puntacjului de 6 puncte la exercitiu 3 subiectul 2 atat pentru varianta B cat si pentru varianta C

| Andiiiiiii a răspuns:

semneaza si tu petitia pentru acordarea celor 60 de sutimi, te rog http://www.petitieonline.com/......12/start/0

| marry97 a răspuns:

Da era bine. Ceva similar am scris si eu.

| Alexandraelenab a răspuns:

Semnul exclamarii din structura " Asta-i!" marcheaza sfarsitul unei propozitii exaclamative si intonatia totodata.