| anonim_4396 a întrebat:

Mai am putin si dau evaluarea nationala, ce lectii trebuie sa stiu la romana?

4 răspunsuri:
| sansaxstark a răspuns:

Trebuie să știi cam toată materia din clasele 5-8.
Toate speciile literare, gramatică, sintaxa propoziției, Fonetică.
E cam târziu să înveți acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce lecții ar trebui sa știi? Ce e cu întrebarea asta? Pana în momentul de fata trebuia sa fii deja pregătit, nu sa te pui sa înveți înainte cu 3 zile.

| crud a răspuns:

Te rog frumos sa te hotarasti: ori ai lucrat subiectele date in ultimii ani si ti-a iesit punctajul peste 9, asa cum ai afirmat in luna mai 2019, ori habar nu ai ce ai de invatat pentru evaluarea care este fff aproape. Sau, in loc de memo plus ai luat memo minus si ai inceput sa uiti ce intrebari ai pus pe TPU, inclusiv cele despre controlul evaluarii nationale, sugerand ca ar exista posibilitatea de copiere. Chiar asa, sa stii ca nu-ti merge cu casti, exista dispozitive de detectare.

| comyne a răspuns:

Pe scurt : toata materia!
Incepand de la gramatica pana la litearatura
Vei avea
fonetica
vocabular
verbul
substantivul
articolul
adjectivul
pronumele
numeralul
adverbul
conjunctia
prepozitia
interjectia
sintaxa propozitiei

iar la litaratura:
Genul Epic si speciile acestuia
Genul Liric si speciile acestuia
Genul Dramatic
Semnificatia Titlului
Caracterizarea de personaj
Descrierea

+o compunere imaginativa