| Abiabiabi a întrebat:

Salut! Ce lectii ar fi importante de invatat la matematica la inceput? Sunt pe a VIII-a si nu stiu mai nimic la matematica si Evaluarea Nationala vine in 4 luni. La romana o duc ok si imi trebuie aproximativ 7, 70 media sa intru la un profil de la liceul la care planuiesc sa merg.

4 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Imi pare rau ca trebuie sa iti dau o veste trista, dar nici la romana nu stai bine! „ Sunt pe a VIII-a ", in loc de „ sunt in clasa a VIII-a ".
Dragule, cand vei intelege ca, daca stii limba romana vei putea intelege ORICE pe lumea asta, atunci iti va fi mai usor sa pricepi si matematica, si fizica, si... ORICE.
Pentru inceput iti recomand tehnica cititului pe diagonala. Sunt tutoriale pe Youtube, si in limba roamana, dar foarte multe si in limba engleza.

| Trixt3r a răspuns:

Daca nu stii nimic la matematica, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii si sa-i rogi sa te bage la meditatii. E putin cam greu sa inveti matematica "de la inceput" cum ai spus tu, de unul singur.

| wpAbby a răspuns:

Salut! Presupun ca esti constient de faptul ca va fi nevoie sa te suprasoliciti, fiind destul de putin timp pana la examen. Hai sa iti spun ce am facut eu: pana in clasa a VIII-a am fost planta la matematica, habar nu aveam cum sa demonstrez ca un triunghi e isoscel. De la inceputul anului scolar m-am folosit de manuale digitale si am invatat materia din a 5-a, am facut exercitii, dupa o saptamana am invatat materia din a 6-a, am facut exercitii si teste de antrenament, dupa am invatat materia de clasa a 7-a (pe care am insistat mai mult, pentru ca este mai grea), evident cu multe exercitii si teste (cele postate din 2021 si 2020, 2019), iar materia din clasa a 8-a deja o stiam, pentru ca am invatat-o atunci cand ni s-a predat la ore. Acum… ce iti propun tie este ori sa te folosesti de manuale digitale, ori sa ti le cumperi in format fizic, si sa te apuci de invatat si lucrat. Incearca sa iti faci un portofoliu cu toate lectiile, eu asa am avut si le repetam in fiecare seara. Am reusit. Iti zic foarte sincer ca nu ma descurcam DELOC la matematica pana in a 8-a, iar la examen am obtinut 9, 80 (am facut si meditatii). La romana nu e atat de greu, eu cred ca poti mai mult de 7, 70. Incearca sa inveti gramatica si modele de subiecte posibile pentru subiectul al doilea. Iti urez succes si sper sa intri unde iti doresti

| Nouvel a răspuns:

Voi astia cu "ce lectii... la matematica" nu treceti deloc pe la scoala?
La matematica nu este ca la istorie sa inveti 2-3 lectii si gata. La matematica daca nu stii TOTUL, nu ai facut nimic. Deci, pentru inceput, primele lectii de matematica.