| Adriana200514 a întrebat:

Nu înțeleg forțele de frecare. Îmi poate explica cineva?

3 răspunsuri:
| Stan24 a răspuns:

Sursa:https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Forță_de_frecare

Forța de frecare este componenta tangențială la suprafața de contact dintre două corpuri a forței de sprijin pe care unul din corpuri o exercită asupra celui de-al doilea. În timpul deplasării, forța de frecare are sens opus mișcării adică încetinește mișcarea. Ea depinde de natura și de masa corpului și apare la alunecare și rostogolire. Totdeauna forța de frecare la alunecare este mai mare decât forța de frecare la rostogolire.

| aADI a răspuns:

Uita-te pe YouTube, sunt unde explica foarte bine, spor

Bula
| Bula a răspuns:

Forta de frecare este forta care totdeauna SE OPUNE fortei care ar pune in miscare un corp.
Forta de frecare FRANEAZA miscarea NU pune in miscare un corp.

Poti face un experiment:
Tragi dupa tine cu o sfoara o cutie de carton.
1. In primul caz, cutia este goala si aluneca pe gresie, destul de usor.
2. In al doilea caz, bagi in cutie ceva greu, de exemplu un kilogram de zahar. Forta necesara pentru tragere este mai mare.
3. Repeti experienta si cu cutia trasa pe covor, atat goala, cat si cu greutatea in ea.
4. Repeti experienta cu diferite cantitati de zahar (de exemplu 5 si 10 kg).
In fiecare caz simti diferit forta care "trage inapoi" cutia.

Aceasta forta se numeste FORTA DE FRECARE si depinde atat de suprafetele care se ating (cutia si gresia sau covorul), cat si de greutatea cutiei.

Daca in loc de sfoara folosesti un elastic si masori alungirea lui, atunci iti vei da seama si de marimea fortei de frecare...winking