| DNA01 a întrebat:

La subiectul 3 la bac, la romana, e in regula daca scriu 2 pagini? Adica eu scriu foarte mic si pe o foaie a4 imi incap 40 de randuri si c-am 250 de cuvinte pe o pagina. Profesoara de romana ne ameninta ca nu ne trece clasa daca nu scriem 4 pagini la testele ce ni le da la clasa, dar mie mi se pare prea mult, eu pot scrie 400 de cuvinte (sau chiar 500) si in doua pagini si cred ca ok atata timp cat am mai mult de 400 de cuvinte. Stiu ca nimeni nu sta sa numere cuvintele la bac, dar totusi 4 pagini mi se pare cam mult.

Si se se iau in considerare și astea la bac, ca fiind cuvinte: si, sau, le, la, ci, in, pe, sta, fiind etc? Profesoara mea mi-a spus ca nu se iau in considerare ca fiind cuvinte.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesoara voastra pare cam exigenta, dar probabil e cu un motiv bun. Toate cuvintele se iau in considerare. In cazul in care profesorul simte nevoia sa calculeze numarul de cuvinte (de obicei, in cazul in care crede ca sunt prea putine), cel mai probabil va contoriza cuvintele de pe un rand si va inmulti cu numarul de randuri, nimeni nu sta sa numere sute si sute de cuvinte. Atata timp cat continutul e la locul lui, cat de cat original si forma eseului nu e neglijenta, ar trebui sa primesti punctaj cat mai mare

1 răspuns:
| Yurisa a răspuns:

Da, e ok. Conteaza sa ai eseu bun si sa atingi toate punctele din cerinta