| Anonimcukappa a întrebat:

Eu am avut examenu ieri, si a fost intrebarea: precizeaza masura primului si celui de-al doilea vers din poezie.
Era o poezie cu 5 strofe. Si la alea 5, am facut primele doua versuri.
Va rog sa ma ajutatihappy. Sincer
Dau fundahappy

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Cum sa te ajutam? Nu prea am inteles intrebarea. Masura o afli despartind in silabe fiecare cuvant al versului respectiv. Daca in cerinta spunea primele doua versuri ale poeziei, iar tu ai aflat masura la primele 2 versuri ale fiecarei strofe, atunci exista o posibilitate sa primesti chiar si 0 puncte. Depinde cat de ingaduitor e profesorul corector.

P.S. Data viitoare incearca sa fii mai explicit atunci cand pui o intrebare. Vei avea sanse mai mari sa primesti ajutorul dorit.