| nuamnume8329 a întrebat:

sper ca ce intreb eu aici sa nu fie o intrebare idioata, as dori si eu sa stiu cum se rezolva in general exercitiile 2 si 3 de la subiectul 2 de la subiectele de Evaluare Nationala, adica gen ce formule ar trebui sa invat? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La exercițiul 3 nu trebuie sa înveți nicio formula, trebuie sa știi sa interpretezi problema pe foaie, este o metoda de rezolvare dar nu poate fi explicata prin mesaje, acolo trebuia profesorul sa își facă treaba în cei 4 ani în care v-a predat. La exercițiul 2 poate pica medie geometrica, aritmetica, o ecuație cu modul și multe paranteze, exerciții la care se folosesc divizibilitatea, chestii de genu.