| Jdjdjdns a întrebat:

Ce culegere cu variante pentru evaluare națională la limba și literatura română 2018 ar trebui sa iau? am inteles ca sunt mai multe si cea mai buna ar fi cea făcută de cei care fac subiectele care vor fi date la examen, dar nu stiu cine le face... FUNDA!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Subiectele de examen nu le face cineva anume. Profesorii de la cele mai bune scoli din tara (primele cam 100-120 de scoli), precum si profesori de la liceu sau universitari trimit variante de subiecte catre minister. Din aceste variante, in dimineata examenului, se trage una la sorti. Poate fi facuta de un profesor de scoala generala din Cluj sau din Vaslui, nu ai de unde sa stii. Asa se si explica ca nu poti prevedea deloc ce se va da, se strang cateva sute de variante, care practic contin toata materia si alegerea este absolut intamplatoare.