| ImSoFab a întrebat:

Am o întrebare in legătura cu tipurile de variabile folosite in c++: in ce cazuri pot sa folosesc tipurile unsigned char, signed char, long int, short int, unsigned int, unsigned long int, double, long double (îmi puteți lasă si exemple)?

1 răspuns:
| Radu284 a răspuns:

Unsigned = fara semn
Signed = cu semn

Daca ai numai numere pozitive, poti folosi unsigned. Daca poti avea si numere negative, foloseste signed.

Cele unsigned pot tine de doua ori mai multe valori decat cele signed.

Implicit, toate sunt signed.

Float si double nu pot fi unsigned.

Uite aici: http://www.invatatot.ro/programare/c/recapitulare.html