| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Ce sunt campurile lexicale?

Am acest exercitiu: Indicati in textul operei cuvinte, apartinand campurilor lexicale care denumesc: culori, nume de animale si de insecte, nume de fructe si de arbori.

Ce ar trebui sa scriu la fiecare? De exemplu, ce ar trebui sa pun la culori?

Fundita la primul raspuns bun!

PS: Exercitiul este la "Basmul toamnei" de Ionel Teodoreanu

22 răspunsuri:
| Fluture a răspuns:

Bunahappy
De exemplu: mama, tata, copii. apartin campului lexial al familiei, adica reprezinta membrii familiei...sau la tine in exerctiu.reprezinta culori[roz, portocaliu, sau pensule, creioane. ce ai tu in text:*.]
Sper ca ti'am fost de folosbatting eyelashes

| F. a răspuns:

Campul lexical se refera la toate cuvintele care fac parte dintr-o categorie.de ex la culori ai putea gasi in text rosu, verde, albastru. etc
la fel si la restul, nume de insecte albina, musculita blabla vezi ce gasesti in text happy
Sper ca ai inteles big grin

| zuzu_8584 a răspuns:

Hei. eu am facut exercirtiul: culori:vineti, zugravindu-si, ingalbenesc, albit, culori aprinse, rosii; nume animale insecte: gansac, gaste, greierii, lacuste, broscoi, ciorilor, tantari; nume fructe arbori: frunze, iarba, prunii, merele, perele, crengi, gutuile, nucii, castan, fructe, floarea-soarelui.

| madytza_9596 a răspuns:

Câmpul lexical cuprinde toate cuvintele care aparţin aceluiaşi domeniu, care au trăsături de sens comune şi pot fi sinonimele lor, derivatele lor, expresiile care le cuprind.
Ex. de câmp lexical al cuvântului carte: file, pagini, copertă, literă, şcoală, matematică, etc smile.gif
Jocul: Se porneşte de la un cuvânt. Următor care va posta va spune un cuvânt care aparţine câmpului lexical cuvântului anterior.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu dar cauta pe net

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nume de culori galben alb nume de animale porc cal arbori...

| nicckkoo a răspuns:

Culori : roz, portocaliu, albastru [si ce culori mai vreoon the phone
Nume de animale : Azorel [laughing], Adolf [si ce mai vrei tu laughing]
Nume de insecte : furnica, bondar [cred...nu sunt sigura]
Fructe: capsuni, cirese, banane, kiwi, ananas etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Familia lexicala a cuvantului soare va rog plizz temaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da dar de exemplu cand avem rochie pantalon bluza ca cam lexical punem?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fluture mersi ff mult:*****

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce e campul lexical?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Câmpul lexical este alcătuit din toate cuvintele care aparțin aceluiași domeniu și au trăsături comune

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mov, albastru

| dya_7141 a răspuns:

Campul lexical al cuvantului culori:alb, negru, portocaliu, roz, rosu, albastru, mov, gri, verde, etc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hahaha

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Campul lexical este un cuvant inrudit cu altul de exemplu scoala -elev, banca familie-mama, tata etc

| vally1234 a răspuns:

Hahaha acelasi exercitiu il am si eu la clasa a 6 nu tongue

| AngelDevil12 a răspuns:

Campul lexical cuprinde toate cuvintele care apartin aceluiasi domeniu si care au trasaturi de sens comune. Ex: camp lexical-culori
alb,negru,rosu,albastru,verde,roz,violet, indigo, maro...

Sper ca te-am ajutat!

| Bettytzza a răspuns:

Campurile lexicale cuprind toate cuvintele subordonate, ca inteles, unei idei comune. Exemplu. : Culori - rosu galben verde... Ce nume de culori gasesti in text

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Stai sa ghices esti in clasa a 6-a? ca si eu am avut as in clasa a 6-a laughing

| deliutza10 a răspuns:

Campul lexical cuprinde toate cuvintele care apartin aceluiasi domeniu. ( ex : campul lex. al familiei : tata, mama, bunicul, bunica, verisorul, verisoara ...etc.

| VioletaCalota2003 a răspuns:

Pai...Cuvintele campului lexical al cuvantului culori este alcatuit din culori.asa si cu insecte si animale si fructe sau arbori
DEF:Campul lexical al unui cuvant cuprnde cuvintele din acel domeniu, ex:Foloare:garoafa, crin, floarea-soarelui etcetera!
Daca mai e nevoie de ceva pune intrebare si voi raspunde!
FUNDA?