| doidoidoi a întrebat:

Buna, am 16 ani, peste o luna 17 si locuiesc cu bunicii de la 9 luni, mama mea are probleme psihice si nu a putut sa stea cu mine, sa zicem ca am doar o amintire cu ea normala de cand eram mai mic. Tatal meu sta in aceeasi curte cu mine si ma baga in seama doar cand trebuie sa il ajut la treaba si desi nu as avea ceva impotriva acestui lucru pentru ca daca l-as ajuta poate mi-ar iesi si mie un banut de buzunar, el se enerveaza din absolut orice lucru si este foarte sacaitor, pot spune ca am un sentiment de anxietate mereu cand este el prin preajma din cauza a ce am patit in copilarie cu el, cand tipa tot timpul din niste lucruri neinsemnate. Niciodata in 16 ani nici macar nu s-a jucat cu o minge cu mine sau sa faca ceva pentru a imbunatati relatia, am trecut peste toate aceste lucruri si de cand a inceput pandemia de covid bunica mea se tot speria ca o sa ia covid. Fetele ei din Italia si tatal meu s-au certat foarte urat cu ei chiar daca dupa parerea mea ambele parti sunt putin vinovate, ea a inceput sa se simta rau pentru ca din ce am vazut pune absolut orice lucru marunt la suflet, iar acum se ia de mine din orice chestie. Mi-a facut scandal doar pentru ca am fost la un prieten din copilarie care sta la hai sa zic 400m de mine si al carui tata a copilarit cu tatal meu, deci nu sunt niste straini, a tipat ca ce caut la casele oamenilor avand in vedere ca baiatul respectiv si tatal lui au zis ca pot sa vin fara nicio problema sa jucam o fifa pentru ca nu e niciun deranj. Sunt un baiat linistit, nu ma bat, nu bag la pacanele, nu fumez, nu beau, dau buna ziua oamenilor, eu o inteleg si pe ea ca e bolnava dar nu inteleg care e problema lor. Bunicul meu la fel este extrem de nervos si daca ma plang de cum se comporta ei spun ca ma victimizez ca sa scap de treaba, stand la sat va dati seama ca lumea prin jur se ocupa cu agricultura si gasisem un loc de munca cu ziua unde sa ma pot duce sa am si eu un ban ca sa nu le mai cer lor chiar daca nici inainte nu le ceream prea multi bani pentru ca nu imi iau multe haine si nici multe lucruri scumpe, chiar nu sunt deloc cheltuitor, dar am zis ca pur si simplu ar fi bine sa am banii mei ca sunt mare acum si ei au zis sa nu ma duc ca afla tata pentru ca s-ar fi cunoscut cu acel om la care voiam sa ma duc. Am trecut si peste asta, dar acum chiar ma dispera deoarece sunt si eu tanar si imi place sa ma distrez, dar toata vara eu i-am ajutat la ce treburi au mai avut prin gospodarie, poate uneori nu spun ca nu am mai facut o treaba cu stangul dar nu mi se pare normal sa faci o criza de nervi pentru simplul fapt ca nu am pus un pietroi unde ai vrut tu si ziua urmatoare sa vad ca de fapt si tu l-ai pus tot acolo unde am vrut si eu sa-l pun. Eu chiar am avut rabdare cu bunicii si am incercat sa inteleg ca sunt batrani dar nu inteleg de ce toti din partea tatalui sunt asa de nervosi, eu pur si simplu nu pot sta intre niste oameni de genul, sunt singurul din tot cercul de prieteni, adica efectiv aproape din tot satul care nu are absolut niciun viciu. Nu stiu ce sa mai fac, eu nu mai am deloc rabdare chiar daca sunt o fire calma si credeti-ma pe cuvant ca nu sunt un baiat care sa faca probleme acasa, nu am furat vreodata nici macar un leu din casa chiar daca am avut ocazia, nu am vorbit vreodata urat cu ei sau ceva, ei vor sa ii ajut la treaba mereu si repet, nu ca nu i-as ajuta dar sunt prea nervosi si uneori nici nu explica bine ce vor sa fac. Acum mi-au zis sa plec si sa ma duc la tata, dar chiar nu as vrea deloc sa ma duc acolo, nu stiu ce sa mai fac...chiar daca sunt o fire destul de puternica si calma nu stiu daca pot sta in strada la 16 ani. Mai am si o sora de 12 ani care nu stiu daca e vitrega sau nu, stiu sigur ca e de pe mama doar ca nu am vazut-o niciodata pentru ca e in Italia, eu nu zic ca nu s-a intamplat niciodata sa gresesc si eu, sunt tanar si multi oameni mi-au zis ca e normal sa gresesti la varsta asta, dar pentru faptul ca eu nu ti-am zis o data sau de doua ori ca plec de acasa cu niste prieteni prin sat nu cred ca trebuie sa vrei sa plec de la tine. De obicei eu le spun ca plec pe afara cu baietii, chiar am ajuns intr-o situatie in care nu stiu ce sa mai fac, mi-e si rusine de prietena mea ca se intampla toate astea, chiar mi-as dori mult sa fi avut 2 parinti cum are ea si cum au toti prietenii cu care ies pe afara. Sunt mai multe lucruri pe care le-au facut si eu chiar simt ca mi s-a facut o nedreptate dar eu am spus in mare totul, daca cineva are vreun sfat eu astept..cu ea sau cu el nu cred ca am cum sa vorbesc pentru ca eu daca le explic situatia ei mai tare tipa la mine.

6 răspunsuri:
| Feri5 a răspuns:

De ce se întâmpla, pur și simplu asta? Eu nu înțeleg de ce tipa la tine părinții pentru un lucru de nimic. Ideal ar fi sa suni la protecția copilului, ca încă ești minor, și sa le prezinți detaliat TOATE detaliile pe care ni l-ai spus aici. Dar vezi sa te ascunzi undeva sa nu te vadă sau sa te audă. Iar cei de acolo, vor veni la tine acasă și vor rezolva cumva in funcție de cât de gravă este situația. Mai sunt și situații in care părinții merg la închisoare. Asta depinde de cât de gravă este situația. Sau ei te pot lua pe tine și te pot duce la o alta familie unde vei sta ca copil adoptiv, poate o anumită perioada de timp. Totul depinde de gravitatea situației. Dacă nu te-au bătut și nu ti-au făcut răni, situația nu este atât de gravă și probabil ca ei vor primi vreo amenda, dar destul de mică. Eu îți recomand sa ii asculti, chiar dacă nu mai suporti. Roagă-ii frumos sa nu mai tipe la tine, ca nu e frumos. Spune-le sa vorbească blând cu tine, ca tu ești o fire calma și puternica. Dar dacă mai plângi puțin, s-ar putea sa-i convingi.

| Alive99 a răspuns:

Nu sunt de acird cu Feri5.Protectia Copilului si alta atentie din partea autoritatilor i-ar face sa devina mai nervosi si in plus ar aparea problema tipica la sat "Ce vor spune vecinii? Ne-ai facut de ras" si nu ar face decat sa agravezi situatia.
Dupa parerea mea, fiind intr-o situatie similara in urma cu 4 ani, acum am 20, ar trebui sa fii rabdator. Oamenii la o anumita varsta devin senili si nu mai gandesc limpede(ma refer la bunici",asadar ei au crescut in alte vremuri si situatia statea altfel.Tu nu ai cum sa-i schimbi si nici nu poti schimba nimic,trebuie doar sa inghiti si sa te gandestica,curand,vei avea ocazia sa joci personajul principal in piesa numita Viata.
Cat despre tatal tau,situatia din familie la afectat,astfel devenind frustrat din anumite lucruri, dar sa nu uitam de sindromul post traumatic acut, este o stare trecatoare cu timpul.
In esenta, nu ai ce face, trebuie sa lasi lucrurile sa curga de la sine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cea ce eu scriu aici nu îți va rezolva situația. dar te poate ajuta să o vezi altfel. Ia totul ca o lecție dură de viață oferită de soartă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pot sa zic ca imi pare rau pentru ce ti se intampla. Pe de alta parte, mai am o parere neutra. Ma bucur foarte mult pentru felul cum gandesti si trebuie sa iti dai seama de asta, pentru ca daca nu ti se intampla ce ti s-a intamplat, aveai o alta gandire. Nu stiu care, poate erai mai "bun", mai cu multi bani, mai fericit, mai nestresat. Sau poate ajungeai sa fumezi, sa bei si asa mai departe. Nu avem de unde sa stim, nu exista un alt drum, exista numai ce exista in acest moment, adica viata ta de acum si a fiecarei fiinta de pe pamant.

Acum ca am stabilit asta, revenind la acea "parere" pe care o astepti sau o consolare, pentru ca mai mult nu stiu cu ce te putem ajuta, da. Ai dreptate. Din punctul meu de vedere chiar ai dreptate. Pacat ca nu te ajuta asa de mult asta. Doar ca idee.

Ce ai putea sa faci, pe langa schimbarea mentalitatii "parintilor" si a bunicilor, este sa astepti, dar ai grija sa nu innebunesti. Desi daca ai ajuns pana aici acum si ai aceasta mentalitate, ma gadesc ca poti sa mai astepti putin. Asteapta sa faci 18 ani, atunci o sa ai mai multe variante sa lucrezi si sa pleci de acolo. Cu toate ca si atunci o sa vina alte probleme, ca "datoriile" si respectul fata de cei de acasa, etc. dar asta este alt subiect.

Stii ce ai de facut, stii ce trebuie sa faci si ce nu trebuie sa faci, ai totul chiar acolo in tine. Stii cat de nasol a fost sa cresti fara acei parinti langa tine, in toata aceasta nebunie, motiv pentru care ma astept ca atunci cand o sa iti faci familia ta, sa le dai exact ceea ce tie ti-a lipsit, ce ti-ai fi dorit si ce ai vrea sa se intample in continuare. Facand asta, totul o sa continue iar legaturile si lucrurile pe care le faci o sa duca la altele si acele la altele, exact cum trebuie sa se intample.

Hai ca poti, cineva iti tine pumniiwinking

| Freya1 a răspuns:

Dacă mama ta avea probleme psihice iar tatăl tău a luat-o de nevasta si i-a facut un copil presupun ca nici el nu e chiar în regulă, asa ca nu prea ai de ce sa te miri ca toti din casa ta sunt mai nervoși.
Bătrâni sunt bătrâni, o dată cu varsta devin pretențioși si de neînțeles si asta nu ai cum sa schimbi.Mai bine ii ajuți cat poti si in rest ii ignori cand bat campi.Iar de la tatăl tău sincer nu prea ai ce sa ceri, el isi face datoria de tata prin a te tine la el si a-ti pune in farfurie, daca altfel de apropiere nu a vrut să aibă cu tine nu va avea nici de acum in colo si nu poti schimba asta. Poate si lui ii e greu in felul lui, sau cine stie prin ce a trecut de e asa.
Deci in concluzie asteapta sa mai crești un pic, sa te pui pe picioare si sa te muți ca altceva nu ai ce sa faci decat sa rabzi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!