| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Am nevoie de mare ajutor.In urma cu 6 luni m-am mutat cu fostul meu iubit, care de curand s-a dovedit un excroc sentimental care m-a folosit si m-a pus sa fac tot ce spunea el...(am facut tot ce era mai rau si rusinos). Clanul lui era plin de oameni care se drogau si care ma ispiteau si pe mine pana am cedat si am luat si eu.Cateva luni de zile bune am trait asa in minciuna ca ma iubeste si ca totul este bine.Am fost la politie si am spus tot ce mi s-a intamplat si am cerut ajutorul, insa nu stiu daca se va mai ajunge la un proces. Faptul ca eu am scapat din acel clan, pentru asta ei pot fi omorati la randul lor. Eu,sincer, am vrut sa spun ca nicio fata sa nu fie atat de naiba ca mine.Si sincer.Viata mea nu mai are sens.Am 20 de ani, dar nu mai vad niciun sens la viata.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Felicitari, ai atins un moment din viata foarte important pentru tine. Nu multe persoane pates ce patesti si tu.

De obicei raspund doar strict de ce intreaba lumea, dar acum.

Poate nu o sa citesti ce scriu(scriem) daca nu e legat de modalitatea de a murii.
Poate nu vrei predica sau astea, dar nu pot sa ii zic unui om cum sa moara... zau asa. Si tu ceri un raspuns absurd.
Daca mori nu rezolvi nimic. Poti lasa toate problemele si grijile deoparte foarte usor (e exact ca si cand ai murii si te-ai renaste). Asta daca vrei, eu oricum scriu aici (cine stie).
Tu nu mai esti tu care a avut problemele alea. Timpul a trecut, acum ai alte ganduri si alte pareri. La fel o sa fie si peste 10 minute si peste 10 ani. Asa ca nu stii ce o sa gandesti atunci. Poate o sa fie bine, poate nu.
Pe de alta parte acum ti se pare poate "satisfacatoare" durerea asta, ca daca ai renunta la ea si ai inlocui o cu o stare de fericire, nu ai mai fi tu. Ai fi altcineva si nu ti-ar placea. Poatr daca ai face asta te-ar deranja, ca si cum nu vrei sa renunti la persoana de acum decat prin moarte. Dar de ce vrei neaparat asta? ( bine asta e o ipoteza).
Renunta la tot abandonand. Da ai facut lucruri rusinoase... marea majoritate a fetelor fac asta iubitilor daca ei vor, stai linistita. Te-ai drogat? Ai apelat la politie? Viata de film. Lucrurile astea doar te formeaza. Le poti vedea ca pe ceva care a trebuit sa fie in viata ta.
Nu ai nevoie de prieteni sau de ceva de genul. Nu ai nevoie nici de mintea ta care sa te controleze. Asa ca toate acele ganduri doar observale si lasa sa fie. Nu reactiona.
Multe persoane dupa ce au o problema pe o tema care a durat mult( 20 de ani de exemplu) dupa simt nevoia sa se supere, considerand ca nu au stat degeaba atatia ani incercand sa faca ceva ca acum cand nu merge bine sa renunte la problema pur si simplu. Desi asta trebuie sa faca.
Si nu trebuie sa vezi un srns in viata, majoritatea nu au asa ceva sau considera ca au dar nu acela e sensul lor. Eu unul nu stiu ce sens am la fel cu m multi de aici nu il stiu.
Nu iti zic ca trebuie sa radiezi din fericire asa deodata. Toate lucrurile trec. Lumea asta e distrusa oricum. Mai devreme sau mai tarziu totul o sa dispara. Tu asteapta pana atunci. Poate ca nu asta e problema ta.
Nu rezolvi nimic cu moartea. Nu lasa o stea sa se stinga. Continua chiar daca e imposibil.
Iti doresc numai bine.

PS: pentru a orice e posibil, daca o sa ajungi presedinte sa nu uiti de noi. big grin

| BriannaKuzum a răspuns (pentru DoarBogdan):

Merci mult, insa daca nu vedeam un rost in viata mea era si mai grav.Mi-am gasit un rost in viata mea de mult timp am un job frumos (lucrez intr-un call centre pe limba engleza, unde mi-am dorit). Doar ca sincer nu imi place sa o vad pe mama ca tipa la mine in fiecare zi ca da ca daca furi si vinzi tot din casa pentru droguri sau da ca ai facut aia si aia.Nu sunt nebuna, si nu am nevoie de psihiatru.Eu de altfel am inceput sa scriu o carte despre droguri.Dar nu stiu, fata aia zicea ca cica inca tin la el...Are noroc ca nu am vorbit urat fiindca daca gandea putin logic intelegea ca nu merg la politie de proasta decat sa ma razbun si sa salvez si alte fete.

| DoarBogdan a răspuns (pentru BriannaKuzum):

Ai dreptate.
Imi dau seama, cum era si logic de altfel ca problema nu era doar o simpla chestie de viata si moarte. Mai sunt si altele. (Scuze ca le zic probleme, pentru ca nu le prea numesc asa).
Din moment ce te bati cu o alta mentalitate (mama ta sau cine e si incerci sa o faci sa inteleaga, in mintea ta se declanseaza alte emotii si sentimente si te fac sa te simti intr-un anumit mod.
Nu trebuie sa te lasi purtata de aceste discutii, trebuie sa ramai constienta.
Nu am zis ca esti nebuna, esti normala(oricum ar sunalaughing ) si nu e nevoie de psihiatru, el doar iti astupa gandurile(daca poate, pentru ca atunci cand o ti pe "a ta" nimeni nu poate sa o scoata din cap), nu sa le lase libere si sa fii impacata cu ele.
Si da... poti incerca sa salvezi alte fete dar asta ar face sa te afunzi inapoi de unde ai plecat.

Felicitari pentru realizari si scuze ca am zis chestiile despre sens in viata si alea, eu doar am spus ce am crrzut din ce ai scris.

Si lasa parintii, ei asta fac. Majoritatea sunt "de moda veche" si se pierd cand incep discutiile, uita de ce vorbesc si judeca foarte mult.

A si... aceste "probleme"nu cred ca se pot rezolva aici, ci doar in mintea ta. Insa e bine ca te descarci happy
Peste ceva timp o sa simti iar ce ai simtit cand ai pus intrebarea aici, insa trebuie doar sa gasesti linistea din mintea ta.

| BriannaKuzum a răspuns (pentru DoarBogdan):

Sincer imi regasisem pacea interioara de foarte mult timp.Mda,parerile nu sunt toate la fel dar nici nu ma ajuta...

| DoarBogdan a răspuns (pentru BriannaKuzum):

Mersi de funda!
Si nu trebuie sa asculti ceea ce nu vrei. Nu te certa cu TPU laughing aici e locul unde se aduna aproapte toate genurile de mentalitati tinere din Romania care cred ca stiu mai bine cum merg lucrurile si evident nu e asa big grin

| BriannaKuzum a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am gresit si imi acceptasem vina..Nu cer mila, nici pedeapsa.Pedeapsa mi am ispasit o in multe moduri..Nu cer nimic de la nimeni.Trag un semnal de alarma pentru alte fete.Sa isi revina sau in caz mai grav sa spuna adevarul

30 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cea mai uşoară metodă este... să trăieşti în continuare, la fel cu restul lumii. Ce, crezi că noi ăştialalți suntem nemuritori?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa speram ca naivele care inca nu si-au gasit "barbatul" din categoria asta, o sa inteleaga ceva.
Dar ai dat prea putine detalii.
1. Esti dependenta de droguri?
2. Ce alte urmari mai are relatia?
Nu vad de ce nu mai vezi "sensul la viata", daca tocmai te-ai eliberat.

| BriannaKuzum a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu,nu sunt dependenta de droguri si nici nu am alte probleme.Alte urmari..nimic altceva decat raul pe care mi l a facut fizoc si psihic.

| doctorandus a răspuns:

Cred ca ai nevoie de psihiatru (nu e o jignire, te poate ajuta). Suna la Salvare si cere ajutor.

| BriannaKuzum a răspuns (pentru doctorandus):

Mda merg la psihilog oricum...

| Freya1 a răspuns:

Daca ai gresit acum asumati.
Tu nu ai parinti sau prieteni care sa te sustina? Nu sti sa mergi sa vorbesti unde e de vorbit sa sa ii faci plangeri sau sa il dai in gat cu ce face?
De ce trebuie la 20 de ani sa te dai batuta si sa iti pui capat zilelor? In locul tau mai pot fi si altele prostite si batjocorite.
Eu cred ca tu inca mai ti la el in ciuda a ce ti-a facut pentru ca altfel nu vad ce te-ar tine in loc din a te "razbuna". Preferi sa te lasi injosita? Ti mai mult la el decat la propria ta viata?

| BriannaKuzum a răspuns (pentru Freya1):

Vai...Daca tineam la el nu mergeam la politie sa spun totul sa i fac dosar penal.

| Freya1 a răspuns (pentru BriannaKuzum):

Am citit si alt comentariu de al tau. Daca tot ai un job de ce nu te muti de la ai tai si nu iti mai bate nimeni capul?

| BriannaKuzum a răspuns (pentru Freya1):

Tu crezi ca ma mai lasa mama sa plec?

| Holiday a răspuns (pentru BriannaKuzum):

"Tu crezi ca ma mai lasa mama sa plec?"

De ce ai avea nevoie de acceptul ei?! Daca nu te simti bine acolo si ai posibilitatea sa te muti, nu exista nici un motiv sa n-o faci.

| BriannaKuzum a răspuns (pentru Holiday):

...nu e asa simplu cum pare.Sunt cautata de multa lume care ma vor prinde inainte sa ma mai ia mama inapoi

| anonimg a răspuns:

Www.adra.ro te poate ajuta daca îi vei contacta.
Omul poate fi bucuros și plin de încredere chiar și în mijlocul necazului.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Da, sa dea din lac in put, Scapa de unele probleme, temporare, si da de unele mai nasoale cum e credinta in spiridusi imaginari care greu se trateaza. Aia, desi pare ca sunt bine intentionati, sunt de fapt doar niste sectanti in cautare de oameni cu probleme pe care sa-i coopteze in secta respectiva.

| OldSoul a răspuns:

Din pacate multe fete ajung in situatii asemanatoare.
Asta este, mai multa atentie.

| BriannaKuzum a răspuns (pentru OldSoul):

...voi sunteti aici doar ca sa dati vina pe mine?

| OldSoul a răspuns (pentru BriannaKuzum):

Nu, noi suntem aici sa le plangem de mila tutor celor care ajung in postura ta.
Sunt sarcastic, evident.

Raspunsul meu nu a fost dat pentru a da vina pe tine, insa, daca tu te simti vinovata, e normal sa te simti atacata.

Si, ca tot ai zis ca dam vina pe tine, pai, in primul si in primul rand, vina iti apartine tie, tu trebuie sa fii constienta de asta, si trebuie sa-ti asumi greseala facuta.
Asta este, ai gresit, inveti din asta, treci mai departe, si ai grija sa nu se mai repete aceeasi greseala.
Sunt deciziile tale, nu te poti astepta ca ceilalti sa-ti planga de mila, sau sa-si ia vina asupra lor pentru ca ai fost tu nayva.
Asta e adevarul, e vina ta ca ai fost nayva, dar asta nu e un capat de lume.
Vina ta, a fost ca ai acceptat sa fii injosita de respectivul, da, poate ai fost orbita de dragoste, ei bine, eu pot intelege asta.
Dar asta nu e un motiv sa devii paranoica si sa te simti atacata.
E bine ca ai realizat in timp decent ca aceea relatie te distrugea, si ca ai scapat de ea.
Asta e cel mai important.

Acum, pe locul doi, urmeaza sa te detasezi de trecut, incercand sa eviti aparitia unor cicatrici.
Iti asumi greseala, si mergi mai departe, mai atenta de data aceasta, si pe cat posibil, incearca sa nu te izolezi de ceilalti barbati.
De multe ori, dupa ce se ajunge intr-o situatie de acest gen, respectivele se inchid in ele, iar asta, asta le face mai mult rau decat bine.

Si serios, ai 20 de ani, chiar nu mai vezi scopul?
Te-ai impiedicat odata, te-ai zgariat, si gata, ai renuntat?

Trebuie sa precizez, am scris nayva cu y in loc de i, deoarece TPU vrea sa ma corecteze intr-un mod gresit.

| Bondarel99 a răspuns:

Viața ta nu are niciun sens? La 20 ani viața ta abia începe. Acum ar trebui sa fi fericita ca ai scăpat de oamenii aia. De ce nu vrei sa îți păstrezi oameni buni in jurul tău? Poate suferi acum, dar ridica-te și da sens vieții tale.

| minrest a răspuns:

Bine ca ai scapat, ai invatat ceva, nu mai esti atat de usor de manipulat. Viata de-abia incepe; de-abia acum ti se pot intampla lucruri bune. Pana acum erai prea credula si slaba.

| Raducons a răspuns:

Eu nu am inteles ce criterii au fetele cand isi aleg partenerul, un baiat bun, serios nu este bine vazut in schimb bagabontii sunt f apreciati.Are sens viata ta cum sa nu, doar esti tanara si o sa treci peste si acum stii ce fel de barbat sa cauti, bine ca nu esti insarcinata sau cu un copil, poti apela la un psihiatru sau psiholog o sa te ajute.

| BriannaKuzum a răspuns (pentru Raducons):

Am psiholog.Imi spune sa scriu o carte. ceea ce faceam deja imi spune sa nu ma inchid in mine.Stiam dinainte tot ce imi spunea el..Deci nu stiu..stiu ce am de facut.

| Doja a răspuns:

Ai spus cuvantul cheie: CLAN. Poate te gandesti de doua ori inainte sa te asociezi cu cei care formeaza clanuri interlope.

| BriannaKuzum a răspuns (pentru Doja):

S a intamplat deja. Ceva mai destept nu poti spune?

| BriannaKuzum a răspuns:

Revin cu cateva cuvinte de lauda pentru "Distrus" din Galati.Multumesc pentru cuvintele "atat de frumoase" despre mine.Eu vin aici sa mi pun sufletul pe tava si unii isi bat joc.Nu stiti sa apreciati nimic.Ba mai mult nu ajutati pe nimeni voi doar va bateti joc si ma faceti mincinoasa.Auzi sa minti cu asa ceva nu este de lauda.Scuze Distrusule..esti inapoiat mental rau de tot.

| anonim_4396 explică (pentru BriannaKuzum):

Nu mă mai lăuda atâta, să nu mă deochi măi. Mai bine trezește-te la realitate și dă-ți seama de ce am intrat în primul rând în vorbă cu tine. Știu, nu ai de unde sa îți dai seama, că ai mintea încă în ceață. Nu-mi mulțumi mie că te-am întrebat practic cu alte cuvinte, am vrut să te descos să văd dacă ești pe bune, că de ratați și trolli e plin internetul, dar tu nu știi asta. Nu, mulțumește-ți ție însăți că nu vezi doi metri mai în față și nici să citești un om. Mulțumește-ți ție că îți plac animalele și uite unde te-au adus. Mulțumește-ți ție că nu ai fi capabilă să vezi mesajul din spatele unor vorbe. Nu-mi "mulțumi" mie. Eu am toate motivele din lume să vă porcăiesc și să vă iau la rost și să vă fac cu ou și cu oțet. Ohohooo... și încă ți-am vorbit cu calm și m-am abținut să-ți scriu ceea ce ai fi meritat la felul în care mi-ai răspuns și ai sărit de c*r în sus. Probabil ți s-a părut prea mult. Nici pe departe, era mult mai mult de unde a venit. Mult mai mult. Că asta meritați de fapt. Nu de alta dar aveți o plăcere masochistă să vă tăiați craca singure de sub picioare. Vă atrage aroganța și "șmecheria". Și ăsta e și motivul meu de a fi aici pe forum, de asta am intrat. Inițial venisem ca orice om, să îmi rezolv o problemă. "No such thing" Așa că de vreun an de, zile am zis să schimb foaia, să nu vă mai dau apă la moară, să vă dau peste nas pentru ceea ce sunteți. Nu știm noi să apreciem nimic? Măi să-mi bag p... Dar voi ce știți mă să apreciați? Interlopi de duzină și "jmecheri" cuțitari, de ăia care vă tratează ca pe niște cârpe și vă mint frumos? Ăia care schimbă câte 20 de șosete ca voi în timp ce pe alții 20 normali la cap voi îi tratați cu scârbă și dispreț că nu și-au bătut joc de voi la timp, că nu le-a plăcut să mintă și să se dea maimuțoi aroganți, cocoși? Cum poți tu, așa în ignoranța ta să ai tupeul de a vorbi despre apreciere? În momentul când ești exemplul viu al prostiei și nesimțirii voastre, al ignoranței totale? Ce exact apreciezi tu și toate cele ca tine, că sunteți multe voi, sunteți majoritare? Apreciați gunoaiele, apreciați să fiți tratate-n râs, că niște gunoaie la rândul vostru și vă e scârbă când cineva de fapt ar da doi bani pe voi? Din ipostaza asta te trezești tu să vorbești de apreciere? Când apreciezi doar vorbe goale, minciuni, oameni falși și răspunsuri care îți răcoresc setea aia interminabilă de atenție? Nu-și bate nimeni joc de tine "haladito", tu îți bați joc singură de tine și în special de oricine ar vrea să aibă de-a face cu tine. Oricine ți-ar vrea binele oricum sau oricine ar vrea să îți deschidă ochii. Bătaia de joc de la tine pleacă, de la voi, că va place să fiți batjocorite și vi se pare că după aia aveți "experiență de viață" și sunteți deștepte tare. Acum cerșești de fapt atenție pe forum aici că ai rămas fără rost, nu mai știi ce-i cu tine. Și când încearcă cineva să intre în vorbă cu tine te ferești și tipi ca o zăludă că tu altceva nu știi, nu știi cum să reacționezi decât la bătaie de joc și aia înțelegi din toate. Bătaie de joc sau minciuni dulci și ieftine. Înainte să scoți pe gură vorbe gen "înapoiat mintal" dă-ți o palmă peste ochi și belește ochii în oglindă, vezi dacă nu cumva dormi și ai coșmaruri. Și nu, n-ai să ai nici un rost în viață continuând cu așa atitudine, mergând "înainte" cu ochii închiși. Te aprinzi de la simplul fapt că te-am întrebat dacă nu cumva ești mincinoasă? Te aprinzi de la faptul că am vrut să știu ce e cu tine și de tine, cu toate că la ce am primit eu în viață de la voi, ca gen nu ați putea spăla cu toată apa din lume? Și totuși sunt boul ăla căruia încă îi mai pasă și încă ar mai da un scuipat pe voi? Păi mai bine aprinde-te de tot și ia-ți de-o grijă fetiță, văd că ești irecuperabilă, ești prea afectată, ești dincolo de salvare. Ai văzut și o părticică rea a lumii și tot arogantă stai și cu coada pe sus, nu te înveți minte, probabil tot acolo înapoi tragi de fapt, probabil nu ți-a ajuns încă, în sinea ta asta e durerea cea mare, nu mai poți tu că ai rămas fără stilul ăla de viață depravat, defect, ăla unde recompensa e instantă, asta-ți pare rău ție de fapt. Așa văd că reacționezi. Nu vezi sens la viață, schimbă-te, mai ascultă și de alții normali la cap. Nu scuipa venin de la nimic, de la ceva banal care ție aparent ți-a fost imposibil să înțelegi. Ești afectată rău. Trezirea! Viața e încă în fața ta și tu nu știi nimic de viață, tu știi doar de beșini de cartier și personaje aparent "importante", "interesante" de duzină. Păi din lumea ta mică și îngustă ei par mari, nimic de zis. Dacă nu știi nimic mai bine taci, mai bine întreabă, nu împroșca cu noroi. Învață asta. Învață că ești proastă și lumea-I mare și n-ai văzut încă nimic în viață. N-ai apucat să vezi decât niște oameni falși și mici, niște oameni jalnici, demni de tot disprețul. Dar aia e ce vă place vouă, recompensa instantă, minciuna, falsitatea, nu să așteptați și să vă puneți cumva și mintea la contribuție să gândiți doi pași mai în față. Hai că mă întind și deja m-am plictisit, oricum vorbesc la pereți, de-o viață tot la pereți vorbesc. N-are cine să audă. Voi tot în ignoranța voastră stați și vă complaceți. Mai faceți și talente și țipați în gura mare "Lupul!", când de fapt "lupul" e ăla care v-a mâncat deja și tot în gura lui vă îndreptați în continuare în timp ce ignorați orice vă înconjoară și nici măcar nu înțelegeți.

Nu știu pe unde mi-a mai corectat roboțelul TPU, dar iar și-a făcut de cap...

| TessaJones a răspuns:

Încearcă să vorbești cu un psihiatru mai întâi, eu am ajuns la psihiatru după o tentativă de suicid si m-a ajutat