| Maria_3931 a întrebat:

Cum pot sa gasesc arborele genealogic al familiei mele?(fara raspunsuri cum ar fi intreabati familia)...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti gasi un arbore genealogic, trebuie sa-l faci tu, strangand date de la starea civila, de la biserica, de la oameni care ti-au cunoscut familia, eventual si de la Arhivele Statului. Succes!

49 răspunsuri:
| satellite a răspuns:

Unde ai vrea sa-l gasesti? Nu cred ca ti l-a facut cineva ( doar daca nu faci parte dintr-o familie regala )

| maya_7683 a răspuns:

De gasit nu il gasesti nicaieri doar daca il faci tu.acuma nu stiu daca ai cautat pe net idei de intocmire al acestui arbore dar, iata ce am gasit eu. Poate te ajuta, daca nu...
Exista mai multe cai de a aranja arborele genealogic. Cele 3 metode ce sunt prezentate mai jos sunt cele mai populare.

Graficul ascendentului (diagrama stramosilor)

Pasi

1. Inainte de a incepe, cautati prin casa sau intrebati membrii familiei daca au o harta genealogica - puteti salva mult timp.
2. Incepeti aceasta diagrama cu dvs dupa care treceti la stramosi in ordinea invers cronologica.
3. Scrieti-va numele in jumatatea unei pagini puse pe orizontala, in partea stanga; includeti data si locul nasterii.
4. Scrieti numele tatalui dvs in partea de sus, dreapta, a numelui dvs. Treceti datele si locurile unde s-a nascut, s-a casatorit si daca este cazul unde a murit.
5. Scrieti numele mamei dvs in partea de jos, dreapta, a numelui dvs. Treceti datele si locurile unde s-a nascut, s-a casatorit si daca este cazul unde a murit.
6. Scrieti numele bunicului din partea tatalui, in partea dreapta, deasupra numelui tatalui, incluzand toate informatiile necesare mentionate mai sus.
7. Scrieti numele bunicii din partea tatalui, in partea dreapta sub numele tatalui, scriind detaliile necesare.
8. Repetati acest model de informatii pentru bunicii din partea mamei si pentru ceilalti stramosi pe care doriti sa ii identificati.

Sfaturi

* Aceasta diagrama detecteaza numai rudele directe de sange, omitand ramurile „colaterale", care includ fratii, matusile/unchii si nepotii/nepoatele.
* In acest tip de diagrama este obisnuit sa se scrie numele tatalui deasupra numelui mamei.

Schema descendentilor sub forma de grafic

Pasi

1. Incepeti acest tip de schema cu stramosul unei linii si urmariti descendentii din generatie in generatie.
2. Scrieti in partea de sus a hartiei, unul langa altul, numele primului cuplu, sot si sotie, despre care vreti sa aflati informatii; includeti data nasterii. a casatoriei si a mortii.
3. Desenati un chenar in jurul fiecarui nume si conectati-le cu linii orizontale, ceea ce indica faptul ca au fost casatoriti.
4. Trageti o linie verticala in jos ce duce la urmasi.
5. Conectati aceasta linie la numele copiilor, care ar trebui sa se afle pe randul 2.
6. Scrieti numele partenerului fiecarui copil, indicand casatoria cu o linie orizontala.
7. Treceti datele necesare pentru fiecare persoana pe care o includeti.
8. Repetati aceasta documentatie pentru generatiile urmatoare, pana ajungeti in prezent.

Schema descendentilor sub forma de text

Pasi

1. Scrieti "1" si numele stramosului in partea de sus a hartiei.
2. Trceti la linia urmatoare, scrieti "a", bagat mai in interior si scrieti numele sotiei.
3. Treceti la urmatorul rand si scrieti "2", mai in interior, si numele celui mai varstnic copil.
4. Adaugati numele celui de al doilea copil pe urmatoarea linie, de asemenea trecand "2" si la acelasi nivel cu primul copil.
5. Repetati pentru toti copiii.
6. Repetati acesti pasi pana ajungeti in prezent.
7. Treceti datele legate de locul nasterii, al mortii si casatoriei pentru fiecare nume.

Sfaturi

* Fiecare generatie este numerotata avand acelasi numar (1, 2, 3, etc). Partenerii care intra in familie prin casatorie nu sunt numerotati.

| moonY a răspuns:

intreaba-ti familia

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Gata făcut, aşa cum ţi s-a spus deja, nu-l găseşti decât dacă eşti din ceva familie de boieri sau familie regală.
De făcut, se face cam aşa: Întrebi părinţii în ce localităţi s-au născut.
Apoi, cauţi în cele două localităţi (la primăriile locale) de părinţii părinţilor tăi şi de locul de naştere al acestora. Astfel îţi ştii bunicii.
Mai apoi, mergi în primăriile localităţilor de baştină a bunicilor. Şi astfel îţi cunoşti străbunicii.
De la străbunici încolo, trebuie să te adresezi bisericii confesionale de care au aparţinut (străbunicii mei erau atei aşa că a trebuit să merg la Arhivele Statului).
La Arhivele Statului se ajunge foarte greu (sunt mulţi doritori, se merge pe bază de programare şi... unde mai pui şi grevele şi personalul slab pregătit).
Îţi doresc mult succes în căutarea ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

incearca sa cauti in garti si pe internet asa sigur vei gasi o cale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti foarte frumoasa si as vrea sa fi cu mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta in vraza iscoadei cu cinci capete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia o foaie si un creion si incepe prin a-ti intreba parintii despre fratii si parintii lor. Pentru fiecare persoana pe care ti-o mentioneaza ei, intrebi si de sot/sotie, parinti si copii. Daca parintii nu stiu, iti intrebi bunicii, respectand aceeasi regula: sot/sotie, frati/surori, copii si parinti, pentru fiecare nume aflat.

Ca sa tii evidenta in calculator, ia de pe www.myheritage.com un program gratuit f bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta-ma pe skipe dj_farfan si iti arat totul despre familia ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu scrie pe google si gasesti ca asa am gasit si eu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arborele genealogic al familiei mela si zici numele taude familie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ama ca sata caut si yooo crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ma intrebi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautal pe o carte de la librarie sau pe google

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai o bunica sau o strabunica sau o ruda batrana intreab-o pe ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sugi acadeaua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde docaesti frumoasa cati ani ai cu ce te ocupi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde docaesti frumoasa cati ani ai cu ce te ocupi daca esti prostituata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca as putea gasi acest arbore prin studiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HArta GEneologicA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba Maria.iti raspund eu la intrebare:Mai bine faci ca CRBL in reclama de la VODAFONE: "ai vazut arborele genealogic al familiei mele?" -"Cauta-l pe GOOGLE!"laughing scz.stiu ca n-are sensXD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti cauta si gasi pana in 3-4 maxim generatii prin metodele spuse de ioan, dar mai departe numai daca cauti in arhivele de la Viena ce au tinut evidenta populatiei( a Transilvaniei cel putin)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautal pe net

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu imi stiu membri familiei pentru ca in casa avem o carte de pe vremea primului om cu numele familiei mele cel mai important a fost un conducator de tara a domnit 30 de ani dar a murit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu il gasesti si eu am cautat.
Doar sa il faci tu singurica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca la Arhivele statului din localitatea resedinta de judet unde au avut domiciliul parintii. Din informatiile mele, au un serviciu care contra cost iti pot intocmi arborele genealogic pornind de la datele de identificare a parintilor persoanei solicitante. Succes.

| RazvanB26739 a răspuns:

Nu poti sa-l gasesti!