| leluc a întrebat:

Cum ti-ai petrece ultima zi alaturi de iubitul tau, daca ai sti ca urmeaza sa plece in strainatate pentru trei ani?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca ar fi vorba despre mine... S-a spus deja cam tot ce s-ar putea face in ultima zi impreuna - excursii, jocuri, dragoste, mese romantice, picnicuri. Este greu sa te gandesti ca trebuie sa indesi in ultima zi toate amintirile sa le ia cu el. Sunt convinsa ca amintirile il vor urmari si fara aceasta ultima zi. Iubirea noastra va avea un greu hop de trecut. S-ar putea sa nu reziste acestui test. S-ar putea ca aceasta ultima zi petrecuta impreuna sa fie ultima fericita, sau ultima impreuna ca si cuplu. Timpul este un inamic incredibil, iar distanta un altul. Deci sunt doi inamici care ar lupta contra noastra si a dragostei dintre noi. Este, desigur, foarte usor sa comunici, exista net, telefonie fixa si mobila - se ajunge usor dintr-un capat de lume intr-altul, daca sunt bani, dar toate presupun multa munca, sacrificii, frustrari. Poate ca n-as stii sa-mi aleg cel mai bine ultimele cuvinte si mi-ar parea rau, daca relatia s-ar termina, tocmai din cauza ca nu am rostit altele, ca nu am tacut cand eram nervoasa, ca nu am putut sa fiu langa el cand avea indoieli. Ochii care nu se vad se uita... Sau depinde cat de intensa este privirea lor?
Din pacate, desi cred sincer ca noi am fi perechea care ar reusi sa treaca peste acest obstacol, am si cateva exemple dintre prietenii nostri care au reusit sa amane inevitabilul aproape 3 ani ca apoi sa se desparta, fiecare urmand un alt curs al vietii. Probabil ca se iubesc, sau ca s-au iubit foarte mult, dar la nevoie nu au putut fi unul langa altul si incetul cu incetul s-au distantat unul de altul si sufleteste, nu doar geografic. El a gasit pe altcineva de care s-a atasat, care a avut nevoie de el...
Asta ar fi motivul pentru care eu, desi as privi cat mai senina si optimista problema si as incerca sa raman cat mai calma, totusi in suflet as privi aceasta zi ca pe ultima zi fericita. Daca as stii ca maine vine sfarsitul lumii ce as face? M-as distra la greu, as iubi profund, privind in ochii dragi, as pregati cele mai bune mancaruri si as asculta muzica de dragoste pentru ca de maine oricum nu mi-ar pasa sau n-as mai simti nimic. Nu inseamna ca as pune cruce relatiei, dar cred ca as simti ca ating o culme - iar dupa culme urmeaza o panta de coborare. Desigur ca exista si drumuri cu mai multe culmi si mai multe pante - depinde cat rezisti sa le strabati fara sa obosesti, fara sa te apuce dorul de un popas linistit, de un camin impreuna cu cineva. Mai exista si alt aspect - daca timpul este stabilit - ca e doar 3 ani inca este bine, dar odata ajuns si obisnuit cu viata acolo poate va vrea sa ramana acolo. Atunci s-ar pune problema daca suntem sau nu impreuna... Daca ma iubeste ar face tot ce poate sa fim impreuna si eu, desi mi-ar fi foarte greu, as accepta sa-l urmez. Asta, cred eu, ar fi singura rezolvare.
Poate ca nu ti-am raspuns la intrebare - m-as distra, as incerca sa disimulez ce simt, as rade si mi-as face planuri razand, as pune masa, as verifica daca sunt toate lucrurile in bagaje, as lacrima putin atunci cand el nu vede, as incerca sa fiu curajoasa si sa privesc optimist zicand ca mi-a trecut aproape jumate din viata si nici n-am simtit-o, deci cei trei ani vor fi floare la ureche... As face multe, multe poze... ca sa-i prind toate reactiile. As fi extrem de ingrijorata de ce ii se poate intampla pe drum, dar as avea grija sa nu-l obosesc cu asta, ca tot nu-l ajuta la nimic... M-as simti incredibil de singura si parasita cand as vedea geamantanele pregatite si pe el gata de drum. Si mi-as pastra marea majoritate a lacrimilor pentru cand va fi plecat...

519 răspunsuri:
| Delia 75 a răspuns:

Eu,... ei bine grea intrebare... dar am sa incerc sa ma transpun in aceasta situatie. Cred ca as incerca sa profit de aceste ultime clipe pe care le mai avem impreuna si sa incerc sa fac tot ce imi trece prin cap alaturi de el. Adica : as pregati o cina romantica la lumina luminarilor, as merge alaturi de el in toate locurile posibile prin care am mai fost impruna( ca sa mai inca o data numeroase amintiri, pe perioada in care el va fi plecat), I as spune de mi de ori cit de mult il iubesc si cit o sa i mi lipseasca.Si i as cere sa ma tina in brate cit mai mult timp, sa ma priveasca in achi pentru ca mai tirziu sa imi amintesc caldura bratelor si lumina stralucitoare din ochii lui verzi. sper sa va revedeti cu bine Trei ani trec repede daca iubirea este sincera si adevarata. Iubiti va mult.

| joy a răspuns:

L-as saruta toata ziua, i-as spune ca il iubesc si ca il astepttongue

| LoryM22 a răspuns:

In primul rand as profita de acele clipe petrecute cu el, iesiri in oras si seara sa se termine cu o cina romantica. Daca el pleaca in strainatate asta nu inseamna ca nu o sa ne mai vedem, sau vorbim, poate ca aceasta plecare ii va schimba viata si va avea un viitor frumos dupa aceea. Daca dragostea este puternica si dorim impreuna sa avem in viitor o familie va rezista relatia, deja ne-am facut un plan de viitor, suntem fideli unul altuia si stim ca aceasta placera ne va schimba in bine viitorul. Oricum il voi vizita, sau el pe mine pentru ca ne iubim si respectam mult si ii voi sustine chiar si de la distanta cu aceasta schimbare majora de a pleca in strainatate.

| remus a răspuns:

In primul rind, eu fiind barbat, as verifica toate actele sa fie in regula, bagajele pregatite, o vzita scurta de ramas bun de la toate rudeniile dragi, cumparaturi necesare pentru ai pregati fiintei iubite o cina romantica, ne-am retrage in cuibusorul nostru numai noi doi, am face dragoste si am stabili ce avem de facut fiecare pina la revedere, increderea in partener este cel mai important, in viata avem multe incercari... trebuie sa le facem fata, leluc, timpul trece foarte repede!

| remus a răspuns:

pe prim plan as face o recapitulare a tuturor celor necesare calatoriei, fiind barbat as pregati tot ce este necesar pentru o cina romantica, ne-am retrage in cuibusorul nostru drag, numai noi doi, aici am petrece ultimele momente inaintea despartiri, punind la punct tot ce avem de facut in acesti trei ani...

| yasminna a răspuns:

L-AS IUBII CA SI CAND AR FII ULTIMELE CLIPE DE VIATA, L-AS STRANGE TARE IN BRATE SI IAS SPUNE DESPRE TOATE MOMENTELE FRUMOASE CE LE-AM AVUT AMANDOI. L-AS LEGA DE PAT SI L-AS IUBII CU TOATA FIINTA MEA

| ellene a răspuns:

Grea intrebare... i-as face toate placerile, l-as sfatui sa nu ma inselebig grin, si l-as incuraja sa realizeze ceea ce si-a propus. Eventual as face tot posibilul sa il urmez acolo unde pleaca el... daca nu acum, poate mai tarziu.peste jumatate de an, peste 1 an...ca e mai bine sa te revezi cu persoana iubita peste 1 an si nu peste 3...conteaza foarte mult. Oricum viata merge inainte si daca nu exista alta solutie decat plecare lui pentru o perioada atat de mare, eu zic ca e bine sa incerci sa iti ocupi timpul cu cat mai multe activitati pentru a nu dispera de dor! In situatii critice...il suni si ii spui ca nu se mai poate si asta e...

| mioara a răspuns:

As merge cu el in strainatate

| NoName_9903 a răspuns:

As sta langa el si as face planuri...Realiste...
As fi constienta ca 3 ani poate reprezenta o viata de om...si ca orice promisiune devine foarte usor de incalcat.
As stabili cu el cand ne vom reintalni... m-as gandi la pasi mici, mai usor de respectat... dupa fiecare mini-etapa incheiata as vrea sa refacem planul initial...
I-as cere un singur lucru- sa ne facem o singura promisiune- ca noi vom fi primele persoane care vor afla ca ceva s-a schimbat in relatia noastra... fara suparare, fara reprosuri...doar sa avem taria sa fim sinceri.

In rest...in ziua respectiva l-as ajuta sa isi faca bagajele, i-as strecura in bagaj lucruri care sa ii aminteasca de mine...am face lucruri care ne fac placere...
Iti doresc sa fii tare, si sa te gandesti ca "ce-i al tau e pus deoparte"... daca va este scris sa fiti impreuna nu va va impiedica despartirea asta... spatiala.

| MihaiA a răspuns:

Pai in primul rand ar fi foarte greu, cred ca pentru amandoi.
Daca locuiti impreuna, cand te trezesti pregateste`i un mic dejun, si langa mic dejunul pregatit, scrie-i un biletel, o mica scrisoare ca un fel de rezumat cu ceea ce inseamna el pentru tine, si cat de norocoasa esti ca il ai.
After that, iesi cu el intr-un parc, unde sunt multi indragostiti, flori, miros de primavara, opreste-te intr-un loc frumos(eventual locul unde v-ati cunoscut, sau parcul unde ati fost prima oara)si fa-i o declaratie de dragoste care sa-l impresioneze, spune-i din nou cat de norocoasa esti.
Dupa parc, mergi si vezi un film romantic cu el.(daca nu la cinematograf iti recomand sa iei un film bun acasa). Spre sseara, cheama-ti toti prietenii comuni si pregateste-i o surpriza de ramas bun. Dupa petrecere, lumanari, sampanie, si o noapte de dragoste pe care sa nu o uite asa usor.
Adoarme in bratele tale, jucandu-te cu mana in parul` lui. Cu siguranta va sti ca si el e norocos ca te are.

PS: In afara raspunsului : Cum poti sa rezisti 3 ani fara el?big grin Sper sa va vedeti cat de cat si sa ne chemati la nunta :* :*

| MihaiA a răspuns:

Am dat si eu un raspuns aici. dar vad ca nu mai e laughing Nici ca mai dau a doua oara. Bafta la concurs

| Mia_8661 a răspuns:

Inainte cu o zi m-as face frumoasa, cosmetica coafor poate mi-as schimba si freza, culoarea parului, pentru a soca putin, eu de obicei sunt o buna gospodina dar de data aceasta as alege un restaurant i-as face o dedicatie, iar in sfarsit noaptea aceea... in dormitor ar trebui sa fie, vorba aceea " la maxim" si la urma cand ar constata ce pierde, cine stie poate s-ar razgandi in privinta plecariii...

| gabimaris a răspuns:

Oricum trebuie sa traim fiecare zi ca si cum ar fi ultima...caci nu stim cat de lung e firul fiecaruia din noi, dar in aceasta situatie cu atat mai mult! trebuie sa faceti totul si nimic daca pot sa spun asa, in asa fel incat fiecaruia dintre voi sa-i ramana impregnat celalalt in toata fiinta, senzorialul sa fie acaparat de persoana iubita cu totul, iar sufletul va avea atunci din ce sa se hraneasca in toata perioada in care veti fi departe fizic unul de celalalt!

| cotzobel a răspuns:

Prietenul meu a plecat in strainatate un an de zile.in ultima zi de stat in tara ne.am inchis mobilele si ne.am aminti de tot ce a fost bun si rau in relatia noastra... aveam impresia ca eram doar noi 2 pe pamant.nimeni si nimic nu mai conta... apoi dupa 6 luni am plecat la el si.suntem omreuna si in ziua d azi...deci DRAGOSTE LA DISTANTA exista atata timp cat va iubiti...nu conteaza cati km va despart...acea persoana este in inima si in gandurile voastre...

| andreutz a răspuns:

E valabil si pentru iubita? happy

| adeana a răspuns:

Nu pot merge cu el? big grin
Daca nu pot, atunci cred ca nu m-as gandi ca e ultima zi. l-as rasfata putin mai mult decat de obicei. l-as duce in locuri care inseamna ceva pentru noi. primul loc din Bucuresti in care am fost amandoi. am sta pe banci, am mai povesti si i-as face o lista cu ce trebuie sa vada in locul unde merge, ca sa le gaseasca si sa ma duca si pe mine, cand ma duc la el in vizita. happy si cu tehnologia asta moderna, putem fi mai aproape unu de altu.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Daca ar fi o relatie serioasa de lunga durata, cu posibila casatorie, probabil n-ar diferi cu mult fata de o alta zi speciala.
Dar as face tot ce se poate pentru a ne vedea in urmatorii 3 ani cat mai des.

Daca relatia ar fi una pasagera sau obisnuita, si mi-ar place mult acea persoana probabil as face dragoste nebuneste, as incerca sa existe in acea zi cat mai multa implicare emotionala.
Sau probabil la sfarsitul acelei zile ne-am desparti. 3 ani este o perioada lunga. Se pot intampla multe.

| maryana5 a răspuns:

Eu ma pun in situatia ta si...cred ca ziua aceea pe care oricum o petreceai cu el s-ar duce prea repede...prea multe vorbe de spus...etc.Eu as face o poza cu el! O poza tine mai mult de trei ani si chiar ajuta cand iti este mai greu!

| maryana5 a răspuns:

O persoana inteleapta mi-a spus ceea ce iti spun si eu tie... un om chiar si plecat la mari si tari distanta... orice fotografie sau... ceva legat de el te va face sa iti fie si mai dor de el dar...prin rugaciune simti in interiorul tau ceva divin care nu se poate spune in cuvinte, ceva extraordinar care iti spune ca persoana iubita este bine si il ti langa sufletul tau oricat de muuuult va trece...asta e adevaratul sens al expresiei"mi-e dor de tine, si vreau sa te tin aproape"

| elutzza_5346 a răspuns:

Pai daca ai pleca pentru 3 ani in strainatate... el poate avea pe alta sau tu poate ti-ai gasi un nou prieten acolo.nu stiu cum sa-ti explic prea bine... dar... tu vei putea sta in ultima zi cu el si sa-l intrebi daca el te va mai iubi dupa ce tu nu-l vei mai vedea 3 ani de zile.iti urez SUCCES si sa fi fericita de persoana pe care o iubesti

| jani a răspuns:

Ceea ce-ti dicteaza inima! Chiar daca pleaca, nu-ti fa probleme, daca este sa fie altau, atunci al tau va ramane chiar daca se duce la capatul celalalt al lumii.

| bubu_7778 a răspuns:

Grea intrebare...Cred ca nu mi-ar ajunge 24 de ore...Cred ca as lua primul tren si mergem la mare...Acolo,pe plaja ne depanam cele mai frumoase amintiri, inclusiv pe cele de la mare, cele mai intense stari pe care le-am avut de-a lungul perioadei in care am fost, am privi marea care va fi intotdeauna lucrul nostru care ne va uni; ne-am saruta non-stop, ne-am imbratisa, ii voi spune ca il voi vizita cat de des voi putea. iar seara odata ajunsi acasa, in Bucuresti, vom lua cina doar noi doi, lenevind ca intotdeauna in patul moale, apoi facand dragoste toata noaptea.asta ca sa nu uite ce il asteapta aicitongue

| mircea a răspuns:

Stati impreuna bineinteles si povestiti-va unul altuia cele mai frumoase momente din viata fiecaruia. Incepeti cu ceea ce va placea atunci cand erati copii mici, adica : sa mergeti la bunica sa mancati mere dulci, sa aruncati cu bomboane in cainele vecinului, sa mergeti in parcul de distractii dupa fiecare festivitate de sfarsit de an scolar, sa-i scriti pe geamul masinii vecinului cu rujul de buze al mamei " Spalama"... Nu uitati sa folosi prezervative.

| sergiu25bc a răspuns:

La mine nu exista iubita, dar de ar fi existat as fi facut tot posibilul sa o aduc alaturi de mine. Astefl stiu ca suntem amin2.Si mai este o vb si anume unde minica 2 oameni poate minca si al 3 om.Asta daca ar fi sa stau 3 ani in afara.

| micurutza2005 a răspuns:

Ultima zi ar trebui sa fie una mai speciala sa zicem, in care voi doi sa fiti impreuna in cele mai preferate locuri sa faceti tot ce doriti si nu ati mai facut, sa aveti o amintire frumoasa care sa va marcheze legatura de dragoste dintre voi, sa va iubiti patimas, sa fiti sinceri, senini, fericiti, sa faceti eventual un copil care v-ar uni si mai mult, sa nu uitati clipele frumoase dintre voi pentru.ca va fi mult timp plecat rugati-va ca relatia voastra sa dureze si sa aveti rabdare pana va intalniti din nou pentru ca va fi foarte greu, dar merita daca va iubiti din toata inima nu renuntati la lupta cu distanta si timpul.eu regret si acum dupa multi ani iubirea ce am pierdut-o din cauza unei situatii asemanatoare pentru ca n-am luptat de ajuns.

| Lory_2572 a răspuns:

Daca se vrea o relatie de durata din partea amanduorora, atunci as merge cu el la starea civila urmand ca dupa 3 ani sa facem nunta la biserica. happy Oricum, in ultima zi m-as bucura in fiecare secunda de zambetul lui si nu as ezita nici un minut sa il tin in brate, acasa...in liniste...

| Denysa-Myhaela a răspuns:

ultima mea zi as petreceo alaturi de iubitul meu stind ca pleca in strainatate pentru 3 ani stand alaturi de el toata ziua incurajandul pentru viata care o sa o duca acolo, am sta la o cina romantica, si bineinteles i-as spune ca sunt prietena si iubita lui cea mai buna in tot acest timp cat este plecat

| otypa a răspuns:

Daca nu m-as duce cu el l-as inchide in camera si nu la-s lasa sa plece de langa mine. din astea 2 una

| gabrielutzu a răspuns:

Scuza-ma Leluco ca iti zic, dar intrebarea ta(sau mai exact felul in care a fost formulata) mi se pare un pic stupida...
Pai in primul rand, de ce 3 ani, da ce nu unul, sau zece, de exemplu?
si in al doile rand, cu ce scop pleaca iubitu trei ani in strainatate...moare de foame saracu aici in Romania si merge sa dea la sapa sau sa lucre pe santier pentru un trai decent sau din contra, este un tip plin cu bani care merge sa faca si mai multi bani? Ca daca-i genu asta de om care pune banu mai presus de orice, atunci eu unu nu as da doi bani pe el...(in afara de faptul ca-mi satisface toate poftele si imi plimb dosul prin masini de lux, desigur...)
Oricum, iubitul tau nu pleaca pe ultimul drum, si nici nu il exileaza nimeni prin cine stie ce lagar de concentrare, pleaca de buna voie si nesilit de nimeni.
deci ajunge cu melodramatismele si plangaceniile prostesti si tampite.Pleaca,pleaca,asta este, daca nu vrea si nu mai poate de dorul tau, sa nu mai plece si gata.

| nicp a răspuns:

As sta cu el si m-as lipi de pieptul lui. L-as asigura ca eu il voi astepta si daca el considera ca nu rezista fara mine mi-as face bagajele si as merge cu el. Eu am fost in situatia de a pleca un an in Franta pentru studii dar am renuntat pentru ca s-a intristat foarte tare. Fara compromis nu se poate avea o relatie la distanta. Cu toate ca in ziua de azi exista atatea posibilitati de a comunica, nimic nu se compara cu prezenta persoanei iubite langa tine. Multa bafta si nu te intrista. Este doar un hop in relatia voastra.