| anonim_4396 a întrebat:

M-am despărțit recent de prietenul meu. Îl simțeam distant şi rece față de mine. N-am mai vorbit de aproape o săptămână, nu mai vreau să-i scriu, am obosit să mă implic doar eu. Ne-am despărțit, dar mă tot gândesc la el. Ultima oară, m-a jignit, dar nu am băgat de seamă. Nu ştiu cum să fac să-l uit, să nu mă mai gândesc la el, la clipele frumoase petrecute cu el cândva. Mi-a spus că el poate să aibă orice femeie vrea, este un bărbat normal. Aştept orice părere.

Răspuns Apreciat de Editori
| Lina1993 a răspuns:

Parerea mea este sa lasi suficient timp sa treaca si o sa doara din ce in ce mai putin. Normal ca doare, orice despartire doar dar daca tu stii ca e cel mai bun lucru pe care il puteai face, gandul acesta te poate ajuta sa treci mai usor. Plangi, descarca-te pana nu mai poti, ai nevoie sa scoti din tine toata tensiunea asta dureroasa si negativa iar apoi cand te mai linistesti, incearca sa-ti modifici cate un pic viata, la mai multe aspecte. IMagineaza-ti ca trebuie sa incepi alta poveste. Gaseste-ti o preocupare noua, un hobby nou, schimba-ti culoarea parului, descopera trupe noi, toate schimbarile astea in viata ta o sa te ajute sa te concentrezi pe construirea noii tale vieti si o sa te indeparteze mai repede de amintirile trecutului. Si foarte important, oricat ar fi de tentant, incearca sa nu-l mai cauti si sa nu ii mai accesezi profilul. De fiecare data cand vei face asta, te va intoarce din progresul tau de a trece peste. Iti spun toate lucrurile astea din experienta proprie, am incheiat o relatie de 7 ani si astea sunt lucrurile care m-au ajutat pe mine sa trec mai departe. Desi credeam ca voi intra intr-o depresie urata, peste 3-4 luni am realizat ca am intrat in cea mai frumoasa etapa a vietii mele pentru ca m-am pus pe mine in sfarsit pe primul loc. SUcces si stiu ca poti!

6 răspunsuri:
| Maria3458 a răspuns:

Ocupa ti timpul cu diverse activitati mergi la coafor cu prietenele nu sta in casa

| Andreeush a răspuns:

O despărțire este grea uneori dar trebuie să ai voința să treci mai departe.
Implică-te în activități care să îți ocupe timpul, fă ceea ce îți place, ieși cu prietenele tale în oraș.

| ziftode a răspuns:

Este absolut clar ca despartirea de el a fost un lucru bun PENTRU TINE
cum poti sa faci sa il uiti, temporar, pana ti se vindeca rana psihica, arunca-te in chestii de rahat de 12 lei, joculete mititiele cum ar fi counter strike, world of warcraft sau tetris (eu ma joc idle miner, 10-100 de minute de gandit ce si de ce, si nimc altceva), un roman foarte bun, dar usor de citit, aaaaa, nu vreau sa fac sau sa imi fac reclama, dar cand intru pe TPU imi place pentru, ca, atunci cand raspund cuiva ma gandesc numai la raspuns si la nimic, altcevawinking

mai, simplu

ORICE ITI FACE MINTEA SA FIE FOCALIZATA PE ORICE ALTCEVA... MACAR PENTRU UN TIMP LIMITAT!

daca vreo 3 saptamani reusesti sa faci ceva care sa nu te mai faca sa te gandesti, dupa aia o sa ai detasare fata de problema, o sa vezi ca a fost o problema ADANCA in sufletul tau, dar ca ai trecut peste ea si acum poti sa te gandesti la viitor SI SA MERGI MAI DEPARTE... FARA EL!

iti doresc sa, simti caldura fata de tine insuti, in special dupa alea 3 saptamani (3 saptamani sunt standard-ul in a "schimba foaia", adica a face ceva nou si a fi clar ca nu mai esti legata de trecut)

success

| OrdanKarris a răspuns:

Unde-i omul asta al tau? Vreau sa-l cinstesc cu o lada de bere laughing)

| Frank51 a răspuns:

Daca suferi dupa un asemenea om atunci ai probleme. Asta patesc oamenii posesivi si disperati, se ataseaza intr-un fel prostesc de o persoana si atunci cand nu mai este acolo vine sfarsitul lumii, foarte gresit. Daca ai avut o experienta cu o persoana de la care nu ai avut nimic de invatat nu trebuie sa iti para rau ca scapi de ea, trebuie sa te bucuri ca ai sansa sa intalnesti pe cineva care chiar merita atentia si iubirea ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu-ti este clar ca baiatul ala nu da nici o ceapa degerata pe tine? Cand apar jignirile, atunci chiar te uraste!
Tu ce pareri astepti?
Ca nu exista altfel de pareri, decat sa-ti vezi de drum si sa-ti gasesti un altul.