| DoroteeaH a întrebat:

Oare cum este să nu accepti o cerere în căsătorie?
Și oare de ce ai face asta, după ce ai stat asa mult timp cu o persoană?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La mine nu se pune probema ii zic de la inceput ca mie imi place sa ma simt bine in viata fara relatie doar sex si sa fie respect intre noi, cand se satura poate sa plece afara din casa mea. Aia care nu vor o fac din motive ca nu au compatibilitate - frica - sau se gandesc ca va veni vremea sa divorteze si pierd bani cu avocatii

| Yuoia a răspuns:

Oare de ce ai sta asa de mult timp cu o persoana daca nu vrei sa cladesti nimic impreuna cu ea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dragostea nu este reciproca, se poate ajunge si la asta. El sa o iubeasca pe ea, sa o ceara in casatorie, dar ea sa refuze din diferite motive: a stat cu el pentru ca nu a gasit pe cineva mai bun, il inseala cu altul, nu vrea sa fie cu el pentru toata viata pentru ca poate are alte planuri sau pur si simplu nu il iubeste atat de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil nu cauta nimic mai mult decat sex.

| Yurisa a răspuns:

Pentru ca nu vad cum poate o hartie sa imi schimbe relatia in bine.
Faptul ca eu imi schimb starea civila nu imi aduce niciun avantaj fiscal.
Ah, divortul e scump laughing
Nu prea vad de ce se grabeste lumea sa se casatoreasca.

| morfeo a răspuns:

Casatoria e doar de fatada, nu reprezinta nimic. Ba chiar se pot ajunge la niste probleme uriase din cauza ei. Daca tot iubesti pe cineva, se poate sa locuiti impreuna si fara legatura asta cretina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

Din contra, hartia aia iti da dreptul la succesiune, iti da dreptul la custodie comuna, sunt multe beneficii

| DoroteeaH explică (pentru Yurisa):

Consider că, căsătoria are multe beneficii. Plus că inspiră încredere, între cei 2 parteneri, știind că nu pot sa fie dați la o parte cu una-două.
Iar dacă acel cuplu decide să aibă un copil, oare cum va putea copilul sa se acomodeze? Adica pare ciudat si derutant...

| SoareDaniel a răspuns:

Ba sincer nu stiu, nu sunt atat de potent financiar incat sa mi se pune vreodata o astfel de intrebare laughing)

| FreddieM a răspuns:

Raspunsul e foarte simplu si nu necesita multe interpretari.
Doua persoane care se iubesc sincer si loial, ar face si pactul cu satana ca sa-si solidifice sentimentele, daramite casatoria care le recunoaste statutul si-i unifica in mod legal.

Pace

| Endoryus a răspuns:

Pentru ca divortul e scump. Cine nu a acceptat casatoria stia ce stia.

| mdc98 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce barbatul trebuie sa decida cand e cazul de casatorie prin acea cerere? Adica doar cand vrea barbatul, are loc casatoria? Nu trebuie sa decida ambii?
Mi se pare bullshit.

| Crescent a răspuns:

Cand respingi o cerere de casatorie, fii sigur ca cel care ti-a pus intrebarea e cel mai distrus psihic. Adica, de ce sa fii apropiata atata timp si dupa sa raspunzi cu nu? Ei bine, pot fi o multime de motive. In cele mai multe cazuri poate fi frica. Nu cred ca casatoria e un cuvant placut pentru toata lumea. Poate ca inca persoana respectiva nu se simte pregatita, sau, nu stiu. Cert e ca daca respingi asa ceva nu inseamna ca nu exista iubire. Parerea mea e ca cel care se gandeste sa faca primul pas sa fie sigur ca si persoana cealalta e pregatita si vrea asta

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiscale am zis, nu civile laughing

| anamaria82726 a răspuns:

Pai depinde de situatie. Daca ai fost ceruta nu inseamna neaparat ca ati stat atat de mult timp impreuna si poate el s-a grabit, fara ca cei doi sa vorbeasca vreodata despre acest subiect.
Se poate intampla ca o fata sa refuze cand este luata prin surprindere. Majoritatea se asteapta la asta fiindca de multe ori fetele preseaza cu cererea.
Si pana la urma daca ele nu si-au dorit asta si nu se vad pe viitor langa barbatul respectiv, nu trebuie sa accepte doar fiindca li s-a propus, ca doar nu sunt obligate. Fiecare stie ce este mai bine pentru persoana lui. Mai bine asteptam mai mult timp ca sa fim siguri ca ne dorim sa stam toata viata impreuna decat sa existe situatii de genul.

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, dar noi traim in Romania laughing

| T0T a răspuns:

Unii fac cereri după un an. Să fim serioși.

| Emma30555 a răspuns:

Poti sa nu vrei sa te casatoresti. Poate nu vrei sa locuiesti impreuna cu partenerul, poate nu esti pregatita pentru ceva atat de serios si poate nu il iubesti cu adevarat.

| Dana1999 a răspuns:

Pentru ca ai nevoie de timp. O cerere e prea formală.