Întrebare recomandată | Anonymous129 a întrebat:

Salut tuturor!
Am o placa de baza ASUS K8N4 E si as vrea sa stiu daca pot pune pe ea procesor dual core?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
23 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te rog să respecți categoria!
Vorbește cu http://www.tpu.ro/utilizator/alqkb
O zi bună.
Pa, pa.

| KodrutZ a răspuns (pentru EdiT):

Edit, ai fi avut foarte mare dreptate acum vreo citeva luni, insa in momentul de fata esti complet praf, astfel:
1. i3 3220 e mult mai avantajos ca i3 2120 fiind cam la acelasi pret, dar consum mai mic de energie si suport pentru memorii la 1600MHz
2. Chipset H61 pui lu' bunica, daca esti om cit de cit serios, bagi macar un B75, sint sigur ca autorul topicului se mai si joaca...

| EdiT a răspuns (pentru KodrutZ):

Păi nu aveam de unde să știu ce buget are. Probabil îî trebuie ceva de tip office. Trebuia să vină cu niște detalii pentru a-i putea recomanda ceva.

| KodrutZ a răspuns (pentru EdiT):

Diferenta de pret intre H61 si B75 e foarte mica.

| 0rlando a răspuns:

Nu.
Nu există nici un model de procesor dual core, compatibil cu placa ta de bază.
Nu s-au fabricat procesoare dual core pe socket 754.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Edit, ai fi avut foarte mare dreptate acum vreo citeva luni, insa in momentul de fata esti complet praf, astfel:
1. i3 3220 e mult mai avantajos ca i3 2120 fiind cam la acelasi pret, dar consum mai mic de energie si suport pentru memorii la 1600MHz
2. Chipset H61 pui lu' bunica, daca esti om cit de cit serios, bagi macar un B75, sint sigur ca autorul topicului se mai si joaca...

| RainboyDash a răspuns:

Normal ca poti

| Gabitzu246 a răspuns:

M-am interesat de placa ta de baza si nu scrie nimica de procesor dual core sau macar ceva asemanator, este un pic ciudat ca are socket 754 si ar trebui oarecum sa mearga.

| YumiSukinanda a răspuns:

Exact, depinde de ce socket ai

Răspuns utilizator avertizat
| Seby80 a răspuns:

Depinde ce Socket ai, dacă e compatibil, verifică socketul pe site-ul official și vei vedea dacă e compatibil cu procesorul dorit, dual core sunt N modele, AMD sau Intel.

| angelicsin a răspuns:

Nu nu poti. cumpara-ti o placa de baza cu socket FM2 si un procesor amd fm2 (quad core) 8gb ram de 1600MHZ un ssd de 60gb sau peste un hdd de 1TB, o sursa certificata 80+ gold de 450w si o carcasa de centa siu si un pc nou happy

| KodrutZ a răspuns (pentru angelicsin):

SSD cu chipseturile pentru AMD nu prea se pupa. Adica merg, dar performanta e afectata serios - ia si mai ceteste. Cea mai practica combinatie e SSD+HDD.

| angelicsin a răspuns (pentru KodrutZ):

Depinde de placa de baza pe care o ai sau mai bine zis de ce controler sata ai pe ea. pe Asus Sabertooth 990FX cu un Buldozer (8core) si 32Gb Ram imi merg SSD-urile Intel 250GB din seria 550 in RAID 0 de n-au treaba. si depinde si de ssd-ul pe care il folosesti, daca mergi cu ceva din seria Agility sau Vertex seriile 1 si 3 de la OCZ sau din seria V+ de la Kingston sau de la A-Data din seria 592. alea sunt mediocre pe orice platforma. ssd-uri bune sunt de la Patriot, Intel, Corsair, Kingston si OCZ cu cexceptia la ce am spus mai sus

de asemenea nu poti hibridiza un hdd su un Sdd pe amd prin software pentru ca singurul soft valid pentru asta este SRT de la Intel si Intel il blocheaza doar pe procesoarele lor (nu e ca si cum nu ar putea merge si pe amd dar nu vor ei sa il faca sa mearga sau sa le dea dreptul la amd sa aiba ceva similar). dar poti cumpara un hibrid adica un hdd care contine si un ssd exemplu, Seagate Momentus XT 2.5" 7500RPM 750GB 8GB ssd Cashing http://www.pcgarage.ro/......oments-xt/ si merge pe orice platforma fara softuri. sau poti folosii Turbo Drive de la silverstone pentru hibridizare hardware (dar ala nu este disponibil in Romania din nefericire) http://www.silverstonetek.com/......torage.php sau poti sa cumperi un SSD OCZ Revo Hybrid hibrid PCIe x4 de 1TB http://www.pcgarage.ro/ssd/filtre/general-interfata-pci-express-x4/ desii asta e cam mpiperat la pret dar daca il gasesti si miti permiti :D.

so infine ce vreau sa zic este ca, conteaza mult ce alegi sa folosesti

| KodrutZ a răspuns (pentru angelicsin):

Nu vreau sa ma gindesc cum se invirte contorul cu Buldozerul ala... iar costul platformei cu tot cu placa aia e ridicol de mare.
P.S. Eu ziceam de SSD+HDD combinate old style - par example, cum am eu, SSD de 120 GB plus HDD de 1TB interne, fiecare cu treaba lui.
P.S 2 Pe linga ce ai enumerat tu, ar mai fi si Sandisk, ca nu is chiar degeaba oamenii pe felia asta. Am un Sandisk Extreme de 120 GB cu controller SandForce, din review-uri e "love it or hate it", eu pina acum am doar cuvinte de lauda pentru el.

| Paull18 a răspuns:

Din cate stiu se poate. Ba chiar am vazut pe net cateva intrebari ca a ta. Din cate am vazut se poate.

| iKivy a răspuns:

Nu. Nu exista nici un model de procesor dual core, compatibil cu placa ta de baza

| cristy1993 a răspuns:

Este imposibil din pacate

| MxM222 a răspuns:

Sorry,dar nu se poate

| Emanuel2k14 a răspuns:

Pai Uita-te pe net are socket am2. Dar cred ca ca poti. adica cu siguranta. am vaz una cu AMD Athlon x4. deci era quad core.

| Laumaxy a răspuns:

M-am interesat eu si iti merge asa cum am mai vazut trebuie sa fie compatibil cu socketul. si da! iti merge deci poti cumpara fara griji.happy

| eagame a răspuns:

Nu cred ca