| magnet66 a întrebat:

Am procesor Intel pentium dual core e5700 si 2gb ram.Pe site de la Intel precizeaza ca poate functiona pe 64 biti....Sistemul meu de operare e de 32 bit. Vreau sa stiu daca pot pune windows de 64 bit si inca 3 placute de 2 gb ram pe placa de baza ASUS PQ5 TURBO cu acest procesor?

Răspuns Câştigător
| OnlyWeTwo a răspuns:

Pentru a instala o versiune de Windows 7 pe 64 de biți, vă trebuie un CPU capabil să execute o versiune de Windows pe 64 de biți. Beneficiile utilizării unui sistem de operare pe 64 de biți sunt mai vizibile atunci când aveți un volum mare de memorie RAM instalată pe computer, de obicei 4 GO de RAM sau mai mult. În astfel de cazuri, pentru că un sistem de operare pe 64 de biți poate gestiona volume mari de memorie mai eficient decât un sistem de operare pe 32 de biți, un sistem pe 64 de biți poate răspunde mai bine atunci când execută mai multe programe în același timp și comută între ele frecvent.
Pentru executarea unei versiuni pe 64 de biți de Windows, computerul trebuie să aibă un procesor de 64 de biți. Pentru a afla dacă procesorul dvs. are capacitatea de lucru pe 64 de biți, în Windows 7 sau Windows Vista, procedați astfel:

Deschideți Instrumente și informații despre performanță făcând clic pe butonul StartImagine a butonului Start, apoi pe Panou de control. În caseta de căutare, tastați Instrumente și informații despre performanță, apoi, în lista de rezultate, faceți clic pe Instrumente și informații despre performanță.

Alegeți una dintre următoarele variante:

În Windows 7, faceți clic pe Vizualizare și imprimare informații detaliate privind performanța și sistemul.

În Windows Vista, faceți clic pe Vizualizare și imprimare detalii.

În secțiunea Sistem, vedeți ce tip de sistem de operare executați în prezent sub Tip de sistem și dacă este posibil să executați o versiune Windows de 64 de biți sub capabil pentru 64-biți. (În cazul în care computerul se execută deja pe o versiune Windows pe 64 de biți, nu veți vedea listarea capabil pentru 64-biți).

Pentru a vedea dacă pe computerul dvs. se poate executa versiunea de Windows XP pe 64 de biți de Windows, efectuați următoarele:

Faceți clic pe Start.

Faceți clic cu butonul din dreapta pe Computerul meu, apoi faceți clic pe Proprietăți.

Dacă în listă apare „x64 Edition" sub Sistem, înseamnă că procesorul este capabil să execute o versiune de Windows pe 64 de biți.

1 răspuns:
| magnet66 explică:

Mai bagat in ceata...