| AlexSalutir a întrebat:

Știe cineva vreo aplicație care sa pună subtitrare in romană automat la video? Dau funda multumesc!

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Stai stai ca intrebarea este prea nuantabila: sa-ti genereze subtitrarea, sa ti-o afiseze sau sa ti-o puna efectiv pe cadrele filmului?!
De generat nu exista, de afisat trebuie sa ai, pe langa fisierul filmului, alt fisier.srt cu subtitrarile, iar ca s-o puna efectiv pe film iti trebuie tot fisierul.srt si un program care poate sa editeze fisiere video, eu zic ca ar trebui sa gasesti destule programe.

| NLS a răspuns:

Eu nu folosesc, prefer sa caut manual subtitrarea si sa o incarc in VLC sau in POT Player (doar playerele acestea 2 le folosesc)

DAR exista ceva ce ar trebui incercat:

VLC + pluginul VLSub

https://www.vlchelp.com/how-to-get-subtitles-automatically/

Avand in vedere ca
1) nu e capabil sa compare numarul de fps ale fisierului video cu nr de fps cu care a fost creata subtitrarea,

2) sau a cauta ceva potrivit in functie de decalajele
sunet-subtitrare-imagine,
eu as spune ca nu-i de mult ajutor.

E insa o alternativa ceva mai usoara si mai rapida de a cauta subtitrarea direct din interfata playerului, fara a mai cauta pe Google.

Ce voiai tu cu exactitate, nu exista, din cele 2 motive pe care le-am amintit mai sus.