| anonim_4396 a întrebat:

:* joi, de 1 decembrie, vreau sa merg la un film cu colegii, iar acest film a aparut pe 25 noiembrie...credeti ca va mai fi in premiera pana atunci? De obicei cat dureaza premiera la filme? promit fundita :*

4 răspunsuri:
| LordCronos a răspuns:

Explicatia din dex:
PREMIÉRĂ s. f. 1. prima reprezentație cu public a unei piese de teatru, a unei opere, a unui film etc.; piesă, operă, film care se prezintă pentru prima oară. 2. inaugurare a unei activități; noutate. (< fr. première)

O premiera nu are cum sa fie de 2 ori. Uita-te pe programul de la Cinema cand va fi din nou pe "ecran".winking

| zdrangoi a răspuns:

Premiera este doar o singura data (primul spectacol,indiferent daca e film, piesa de teatru, opera).
asa ca premiera astuia ai ratat-o.
cauta altul si du-te la primul spectacol.

| DanielutzaJD a răspuns:

Pai...asta si vroiam...sa nu mai fie in premiera

| Mafia4ever a răspuns:

Nu va mai fi premiere, dar sigur il vei putea revedea, trebuie sa te intresezi la ce ora este si-l vei putea vedea chiar daca a fost pe 25 noiembrie deschiderea filmului