| Dragoș1601 a întrebat:

Care sunt cele mai bune filme de Actiune si razboi?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Filme de razboi (din ultimii 20 de ani, care sa merite vazute):
"Saving Private Ryan" (1998) - film facut de Spielberg, considerat a fi cel mai bun film de razboi facut vreodata
"Fury" (2014)
"Letters from Iwo Jima" (2006)
"Hacksaw Ridge" (2016)
"The Thin Red Line" (1998)
"Enemy at the Gates" (2001)
"Downfall" (2004)
Si daca ai timp si starea psihica necesar pentru un film de razboi dur:
"Band of Brothers" (2001) - 10 episoade de cate o ora, dar merita fiecare minut!

13 răspunsuri:
| 70gabriela70 a răspuns:

Pai filme de razboi clar ca: Inelul nibelungilor, Stapanul inelelor. Si iti recomand un serial pe care l-am urmarit recent: Templierii.

| Dragoș1601 explică (pentru 70gabriela70):

E lung serialul?

| faramatania a răspuns:

Allied (2016),Fury (2014),American Sniper (2014),Anthropoid (2016),Lone Survivor (2013),Defiance (2008),Inglourious Basterds (2009),The Monuments Men (2014),The Imitation Game (2014),The Book Thief (2013),,SS-GB (2017-mini-serie),Foyle's War (2002-serial)

| AlecuAlex a răspuns:

Dunkirk

| AlecuAlex a răspuns (pentru Dragoș1601):

10 episioade si vor mai urma da nu e stralucit deloc

| JackR a răspuns (pentru 70gabriela70):

"Inelul Nibelungilor" si "Stapanul Inelelor" sunt filme "fantasy", nu filme de razboi. "Knightfall" este un serial istoric. Asa ca, esti total pe langa subiect.

| emayperritos a răspuns:

Europa europa - este un film foarte frumos de comedie dar si trist. In acest film se prezinta europa pe vremea lui Hitler. Il recomand cu caldura.

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Dragoș1601):

10 episoade a cate 40, 45 minute

| 70gabriela70 a răspuns (pentru JackR):

Nu aparțin numai de "fantasy". Din cate știu eu un film poate intra in mai multe categorii, deci eu cred ca tu ești total pe lângă, dar îți place sa te bagi in seama. Frumos?

| JackR a răspuns (pentru 70gabriela70):

Conform IMDB:

- Lord of the Rings: http://www.imdb.com/title/tt0120737
la gen scrie " Adventure, Drama, Fantasy"
- Saving Private Ryan: http://www.imdb.com/title/tt0120815
la gen scrie "Drama, War"

Spre deosebire de tine, eu stiu despre ce vorbesc. Si cand ti-am spus ca esti pe langa, eram sigur ca am dreptate. Multumesc pentru confirmare!

| Sn4k3 a răspuns:

Tears of Sun
Lone Survival
Act of Valor
Hacksaw Ridge
American Sniper
Inglorious Basterds

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The Longest Day.

| Dragoș1601 explică (pentru faramatania):

Mulțumesc