| davyj8368 a întrebat:

De ce erau desenele Disney vechi asa intunecate, spre ex Frumoasa din Padurea adormita unde o printesa e blestemata sa doarma sau sa moara(nu mai tin minte exact) daca atinge un fus, pana si culorile sunt asa sterse in desenul asta sau Peter Pan unde niste copii au fugit de acasa pe o insula aproape pustie unde e un pirat(nu ii mai stiu numele piratului)care vrea sa ii omoare si multe alte desene facute de disney, adica unele is horror rau.

1 răspuns:
| Genevaaa a răspuns:

Cred ca pentru ca artistii adica cei care desenau animatiile aveau o anumita gandire pe timpuri, mai exact sustineau agresivitatea si nu erau asa deschisi cand venea vorba de intelegerea copilului cum e acum. Era mai multa violenta pe timpuri si toata lumea era obisnuita cu asta. Adica daca acum iti iubesti familia si sunteti uniti(cel putin s ar vrea asta) inainte toti erau duri.