| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se fac și la noi în Țară filme prin păduri, stânci, castele gen Robin hood să arate când trag cu săgeți apoi să le țâșnescă sânge din cap adăugând efecte de tăieturi, or să lupte pentru un scop. Cred că ar fi foarte interesant.
Ar putea filma câteva secvențe prin Africa. Oare se va face și un film de genul căci înseamnă că Mihai Viteazul regizat de Sergiu Nicolaescu, or Ștefan cel Mare regizat de Mircea Drăgan au fost tare dați naibi și nu cred că vor mai exista filme ca acelea?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bani? Știi cât costă un film de la Hollywood?

| Sn4k3 a răspuns:

Adica? S-au facut filme si la noi.

| Legion7X a răspuns (pentru Sn4k3):

S-au făcut dar pe timpul lui Ceaușescu Stefan cel Mare și altele iar de atunci nu mai vezi și nici nu va ma fi aceste stil lupte, aventură. Probabil este meritul statului.

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ai dreptate dar, putea totuși să facă ceva cât de cât și cu un buget mai mic. Bine nu prin Africa dar, avem atâtea păduri și puțină istorie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

S-au mai făcut filme istorice și în ultimul timp, țin minte unul extrem de prost regizat de Nicolaescu, Carol I.

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar,filme de groază ce zici?
Eu nu știu nici unul românesc

Bula
| Bula a răspuns:

Crezi ca efectele speciale si filmarile facute prin Africa sunt gratis?

Exista filme in care programul de calculator (cu care se fac acele efecte speciale) costa mai mult decat a costat filmul Mihai Viteazul, cu toate cascadoriile impreuna.

| Legion7X a răspuns (pentru Bula):

Nu prin Africa dar, pe plaiurile noastre se poate.
Nu am stiut că există un program așa de scump.
Apropo cum se cheamă așa ca idee?
Eu credeam că se fac în Adobe after effects

Bula
| Bula a răspuns (pentru Legion7X):

laughing
Adobe AFTER efects este o jucarie pentru efecte... big grin
Intereseaza-te cu ce programe s-au facut efectele speciale in Star Wars si cat au costat.
Nu mai vorbesc de alte filme, cum a fost Avatar sau altele, pline de efecte aproape- sau chiar imposibil de realizat doar cu cascadorii.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Legion7X):

Autodesk este un set de programe de medie complexitate.
Pentru studenti, 3 ani este licenta gratuita (pana ce inveti bazele), dupa care licenta la Maya + cele 4 programe adiacente costa anual peste 15 mii USD.
Daca vrei sa faci efecte cat de cat avansate, atunci ai nevoie si de celalalte programe de prelucrare care, cu toate rutinele impreuna pot urca pana la 100 mii USD sau chiar peste.
Si astea sunt doar programele.
Pentru a le manui, este nevoie de o persoana cre are deja si minim 3 ani experienta in video-editare si efecte, pentru care sa platesti peste 10 mii USD (anual peste 120 mii USD) salar.
Pentru editarea unui film insa ai nevoie de mai multe persoane, fiecare cu calculatorul si programele proprii, ceea ce iseamna cca. 1 milion euro anual!

Si astea nu sunt cele mai complexe si scumpe programe de editare video.

| Legion7X a răspuns (pentru Bula):

Atunci te rog spune-mi tu dacă ești documentat.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Legion7X):

Stiu doar ca, si firma Sony a facut programele proprii. Asemanator au procedat si alte case mari de filme.
Detalii nu sunt publice.