| anonim_4396 a întrebat:

Exista cumva un software/program unde poti sa capturezi ce se dă la televizor? Gen daca vreau înregistrez un film cap-coadă si programul ala incepe inregistrarea de la început pana la sfarsitul filmului..se poate? Daca da, cum se cheamă?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum a spus mr. NLS placa de captura e cea mai buna si ofera calitate!
Pe langa asta mai poti inregistra pe tv, eu pe LG mai fac asta cu softul pus la dispozitie de producator, faci inregistrare pe un HDD extern sau stick si poti urmari ulterior ceea ce ai inregistrat, insa atentie nu poti salva sub fforma de mp.4, mkv cum ai vrea tu sa le vezi apoi pe PC sau alt device, doar pe acel TV poati vedea, e ceva criptat, foloseste extensie proprie si suportat doar de acel tv!

| NLS a răspuns:

1)
nu poti obtine calitate decenta,
DECAT daca ai o placa de captura.

Cele mai bune sunt cele de la ELGATO (daca ai de gand sa cumperi, gasesti si alte branduri/modele mai ieftine, eventual da-mi un mesaj si caut eu ceva ok).

b)
Altfel, introduci un TV Tunner in PC (Aver-Media, Nooelec, etc), conectat prin slotul PCIex 2x/4x
si capturezi ecranul cu OBS sau Mirillis Action.

Dar prima varianta cu placa de captura ofera rezultate net superioare.