| emily098 a întrebat:

Salut, TPU, ce actor l-ar putea interpreta pe Alexandru Macedon si de ce?( in afara de Colin Farrell)
funda happy

1 răspuns:
| Gizăz a răspuns:

Avand în vedere că majoritatea istoricilor cred că Alexandru cel Mare suferea de heterocromie, cred că nimeni. :)) BIne, s-ar rezolva uşor cu lentile de contact. Avea un ochi albastru şi unul negru. :P

Ca descriere fizică se pare că era mărunt, dar musculos şi dur. Avea barbă şi o voce groasă. Asta e o sculptură făcută de sculptorul său personal. Se crede că aşa arăta la faţă.

http://www.sikyon.com/sicyon/lysippos/lysip_alexhd2.jpg

Acum caută un actor care să se potrivească. :P

PS. Bine, nu te gândi că n-avea nas. Doar că s-a spart.