Abh
| Abh a întrebat:

Am 2 broscute de 3 ani. cine are broaste testoase mai mari, rog sa imi scrie cum se descurca cu cazarea. cu cat cresc, cu atat au nevoie de spatiu mai mare.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Popi si tzetze sunt mai mici de 3 ani.cazarea lor e o problema.am spart deja un acvariu special pe care dadusem 400Ron, e complicat sa-l spal.Am si pesti dar cu pestii nu pare la fel de greu, ei stau cuminti in apa si nu se cer afara niciodata happy pentru broscute trebuie sa-mi iau timp, le place sa exploreze totul, se plimba prin casa, e musai sa le supraveghez pe unde se duc, altfel s-ar pierde pur si simplu.La inceput popi era mai pirpirie, foarte mofturoasa la mancare iar tzetze o lacoma...incet popi i-a urmat obiceiurile celeilalte si acum se repede la mancare(frunzulite de salata, ton din conserva de peste, creveti uscati si oua de furnica-asta din magazin e mancarea lor speciala, dar sunt inebunite si dupa pestisorii aia albi uscati, tot din magazinul animale) le mai picur pe mancare niste vitamine speciale pe care le-am cumparat din Ungaria... Ceea ce le place la fel de mult este sa le infasor intr-un prosopel al lor si sa le culc sub o lampa care le incalzeste(cu bec normal, dar fiind in prosop "la umbra" nu le distrug ochii cu lumina prea tare)sunt in stare sa stea acolo ore intregi.
Ca un amanunt amuzant, cand le dau drumul prin casa broscutelor cainele meu incearca disperat sa se imprieteneasca, face piruiete, alearga disperat in preajma lor, le latra daca isi baga ochisorii lor seriosi sub carapace ...si le tot miroase coditele. Uneori broscutele reusesc sa faca si cate un pipi pe nasul cainelui meu curios. Dar Shuppy-in germana Schuppen inseamna matreata laughing n-o ia ca pe o jignire personala.

5 răspunsuri:
| ViVi a răspuns:

Broasca testoasa cu temple rosii de Florida?big grin eu asa am big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut, am dat-o, nu am timpul necesar, cazare? daca stai la curte este perfect, daca nu, faci ca mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o broscuta care are 14 ani si nu ii place sa stea in apa asa ca toata ziua se plimba prin casa o tin in apa numai cand mananca