| fydo a întrebat:

Am niste intrebari in legatura cu caini! Ce inseamna pedigree? Carnet de sanatate? Rasa pura?

Răspuns Câştigător
| larya234 a răspuns:

Pedigree-ul reprezinta actul care atesta in primul rand faptul ca animalul este de "rasa pura" si, il al doilea rand, ca are o genealogie care atesta faptul ca provine din linii sigure din punct de vedere al rasei respective. Pedigree-ul este eliberat de Cartea de Origine Romana(COR) din cadrul Asociatiei Chinologice din Romania. Carnetul de sanatate este documentul ce insoteste animalul pe toata perioada vietii si serveste drept dovada medicala a masurilor de profilaxie, dar si a dreptului de proprietate asupra lui.Un caine de rasa pura este unul cu PEDIGREE. Funda?