| Girly97 a întrebat:

Am un husky siberian de 8 ani care nu prea comunica cu noi. Nu imi pot da seama daca ii place sau nu masajul la gat pe care il fac uneori.
Nu reactioneaza in niciun fel dar nici nu incearca sa se apere sau sa fuga iar uneori cand termin si plec vine dupa mine. Ideea este ca nu scoate niciun sunet si nici nu reactioneaza.

3 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Pai cand cainele are incredere in tine, evident ca nu simte nevoia sa se apere. De-aia cainele e numit cel mai bun prieten al omului, pentru ca daca ti l-ai facut prieten, iti acorda prietenia lui, pe viata. Eu nu stiu mare lucru despre Husky, dar intotdeauna mi s-au parut niste animale interiorizate, adica mie imi pare ca nu-si exprima sentimentele cu aceeasi energie ca alti caini. Faptul ca vine dupa tine dupa ce termini, mi se pare un semn clar ca ii place si mai vrea. happy

| JulyDreams a răspuns:

Cainii de regula nu comunica cu omul big grin Poate ca nu apreciaza acel masaj daca nu zice nimic.

| Another01 a răspuns:

Bucura-te ca vine dupa tine. In general al meu o lua la goana in padure.
Joaca-te cu el. Fugi cu el. Plimbal mult. Enervea-l. Eu asa faceam cu al meu. In general daca doar sta ii plictisit. Cainii de talie mare au nevoie totusi de mai multa odihna.