| Veronicawiie a întrebat:

Am un peruș nu de mult timp și era cuminte la început când l-am luat dar acum a început sa fie mai rău. Port o mănușă când vreau sa îl bag în cușcă deoarece ma musca nu foarte tare dar oricum. În plus dacă îi las recipientele cum mâncare și apa își baga capul între spațiul de lângă picioare și vrea sa se urce, iar dacă le scot nu știu cum sa îi dau apa. Începe sa ridice plasticul de deasupra nevoilor lui.
Mie frica sa nu facă ceva în timp ce nu sunt acasă! Sfaturi?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu ai voie sa bagi mana in cusca lui, ca-l sperii, devine nervos, isteric si incepe sa-si smulga penele, sa te muste de frica si poate chiar sa moara.
Lasa pasarea in pace, admir-o dinafara gratiilor si nu mai baga mana in cusca.
Lasa-i apa acolo tot timpul si completeaza mancarea din cutiuta, fara sa-l mai stersezi si fara sa mai bagi mainile in cusca lui.

| Standt a răspuns:

A dat de gustul libertatii. Nu mai vrea in cusca.
Vasele cu apa si mancare sa fie fixate. Nu libere. Fa- i zilnic curat in cusca. Nu le place mizeria.

| thunder11 a răspuns:

Buna am avut si eu doar un peruș si era la fel de rau fara nici-o explicatie urmand ca după ceva timp sa moară iar dupa ce am cumparat o pereche mi-am dat seama ca aia era problema cel mai bine este ca perușul sa aiba o pereche parerea mea

| Rebeccaflor123 a răspuns:

I ai si o femela