| Colb7 a întrebat:

Acum 3 luni mi-am cumparat un perus,este baiat.
Astazi unul din parinti l-a scos cu forta din colivie pentru ca acesta "sa se acomodeze" mai mult cu noi.
Este putin speriat si nu stiu ce pot sa ii fac, am incercat sa stau sa vorbesc cu el dar tot pare putin speriat, in rest se comporta normal.
In cat timp isi va reveni dupa acest "soc"? Sau isi va reveni si va fi din nou ca inainte?
Multumesc frumos.

2 răspunsuri:
| GalacticOtter a răspuns:

Parintii tai sa nu mai faca niciodata asa ceva! Nu asa se obișnuiește un perus cu omul, asa doar il sperii.Pai...lasa l un timp in pace, încearcă să mai vorbesti cu el, cu o voce blândă, si cu timpul o sa uite

| RobertMoon a răspuns:

Lasa-l în pace că o să-și revină, dar dacă nu s-a acomodat cu voi de mic acum degeaba va chinuiți, eu am avut doi peruși pui și îi țineam în mână, unde îi puneai acolo stăteau, iar după un timp n-am mai avut timp de ei și i-am lăsat în mare parte a timpului în cușcă, iar apoi când îi scoteam din cușcă erau speriați, nu se mai lăsau prinși...deci lasati-l doar în cușcă, când eram mic mai aveam un peruș, iar când l-a luat mama în mână să-l scoată afară s-a speriat și a murit.