| alexandraFdh a întrebat:

Sall tpu.Am si eu un perus de aprox 2 zile si nu stiu ce sa fac sa il apropii mai mult de mine. atunci cand pun mana pe colivie se da cat mai departe de mana mea si e foarte speriat de mine si nu numai.El are aproximativ 4 luni.(PS:sta in camera mea si mai tot timpul vorbesc cu el dar nu da semne ca l-ar interesa asta...)ajutor plssss dsu FUNDA

Răspuns Câştigător
| LiviuuuXD a răspuns:

Salut,acele pasari sunt aduse tocmai din Australia in Romania,au avut mult drum de parcurs,normal ca sunt speriate,si sunt in perioada de acomodare. Daca il ingrijesti,il bagi in seama mult si vorbesti cu el foarte mult se va acomoda mai repede,dar nu te asigur ca o sa iti sara in brate din prima,perusii in special se acomodeaza mai greu,depinde de cat de mult iti petreci timpul cu ei. Daca nu da semne ca l-ar interesa nu e nimic,de unde stii tu ca nu asculta ce vorbesti? Pune-i muzica, sa cante, dar nu o da la maxim. Stai mult cu el ca sa se acomodeze, eu am muzica acum la calcu si peruselele mele cantahee hee. Daca e pui ii vine mai greu, dar daca la 4 luni stai cu el la 1-2 ani nu se va mai dezlipi de tine,te asigur! Informeaza-te despre comportamentul lor,despre ce mananca,ce trebuie pentru o colivie mai sigura si asigura-te ca colivia are tot ce ii trebuie,daca ai pisici sau catelusi in casa/apartament ai de ales intre perusi si animalute,pentru ca daca tii o pisica cu-n perus ei sunt dusmani mari,daca ai catei nu ca ar vrea catelusii sa ii manance dar emit niste substante si niste germeni care ti-ar putea imbolnavi perusii,nu uita sa te informezi de ce flori trebuie sa il feresti,pentru ca daca ai flori si una din ele e otravitoare si perusul zboara i se pare gustoasa, ca e pasare si o sa ciuguleasca ceva de pe acolo si se imbolnaveste. Iti recomand casa cu perusi, acolo vezi niste povesti dragute, informatii despre hrana perusilor, decalogul perusilor fata de stapani, probleme de sanatate etc. mult noroc cu mititelul/mititica. Daca sunt complicatii contacteaza-ma la id-ul: sillent_bossul@yahoo.com si id-ul meu e si pentru alti crescatori de perusi!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încă este în perioada de acomodare, vorbește cu el în continuare, trebuie să-i câștigi încrederea.
Pa, pa.

| JammyBrooks a răspuns:

Vorbeste cu el, cum a zis si Legiuitoarea inca e in perioada de acomodare.Da-i drumul prin camera si lasa-l sa faca ce vrea.Continua sa pui mana pe colivie in timp ce-i vorbesti in timp se va obisnui, dupa incearca sa deschizi usita si sa introduci mana in colivie sau macar putin cate putin si o sa se acomodeze.Nu uita trebuie sa ai rabdare pentru ca cei din petshop sunt foarte speriati.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Păi durează un pic până se acomodează cu tine, comunică cu el, să se obişnuiască cu tine.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Mai ai rabdare este inca stresat da-i timp sa se obisnuiasca cu tine, sa capete incredere, da-i sa manice un timp si apoi o sa apropiati

| 1aprilie a răspuns:

Încearcă să-i dai drumu prin camera.