| gintamauniverse a întrebat:

Motanul meu are niste chestii foarte mici si albe pe ureche! As zice ca sunt capuse dar nu sunt sigura. Ce ar putea fi? Mersi

11 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Căpușele nu sunt albe. Fă o poză și arată-ne.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Are rîie auriculară, dul la doctor, banuiesc ca il mănîncă se scarpină des? O sa faca răni daca se tot scarpină sa scape de mincărimi.Medicul veterinar o sa i dea tratament.

| gintamauniverse explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, se scarpina des. dar asta fiindca are si purici. iese mereu afara si umbla peste tot

| Catrice a răspuns (pentru floresdemayo):

Cele mai des întâlnite sunt cele negre. Dar sunt și căpușe albe-sidefat și cărămizii. Anul trecut am vazut și unele maronii.

| Anonim33332132 a răspuns:

Ia un sampon special pentru pisici, si se va rezolva!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Catrice):

Da, culorile variază. Sunt o mulțime de specii. Am citit că sute...
Probabil, te referi la cele adulte/ mature, care aproape plesnesc de cât sânge au supt.
http://i.postimg.cc/9ftjhmdD/y.jpg
Sincer, mi-e scârbă de ele, sunt cele mai dezgustătoare. Îmi vine să vomit când le văd. :(

@gintamauniverse În urechea pisicii tale, cam așa arată ceea ce vezi?
http://i.postimg.cc/fbW8VM4t/x.jpg

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Anonim33332132):

Situația nu se rezolvă cu șampon, dacă e vorba de căpușe. Samponul doar previne. Are nevoie de picături antiparazitare (aplicate la ceafa animalului), ca Advantix, Frontline etc.
Și de un veterinar care să i le extragă pe rând, cu o penseta specială, astfel încât să nu rămână niciun cap de căpușă, înfipt în animal.

| Catrice a răspuns (pentru floresdemayo):

Ele nu își schimba culoarea când devin mature și se umfla cu sânge. Cel mult se deschide cea inițiala.
Am animale și am "trecut" prin toate etapele cu căpușele: de la faza în care ajung pe blana la cea în care se îndoapă cu sânge si se fac cat o boaba de mazăre mai mare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Catrice):

Și eu știu ce vorbesc, am și eu animale.
... animale de casă (nu mă refer la oi, capre etc)

| Catrice a răspuns (pentru floresdemayo):

La câini și pisici ma refeream laughing deși căpușele apar la oi, capre...
Problema e ca stau aprilie de parc și cică pe acolo ar fi mai răspândite.

| gintamauniverse explică (pentru floresdemayo):

Nuuu deloc. am spus ca sunt pe urece nu in ureche. gen in spatele urechii. si sunt foarte micute si albe