| Chelaru_Angela_1973 a întrebat:

Cum gasesc o broasca testoasa intr-o curte/gradina? Multumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Testoaselor le plac locurile mai umede si mai racoroase, deci trebuie s-o cauti in iarba inalta, sub tufisuri sau in baltile de apa.

Poti face si o capcana.
Sapi o groapa destul de mare, bagi un lighean sau vana in ea si-l umplii cu apa pana la jumatate. Ingroparea trebuie sa fie asa facuta incat marginea trebuie sa fi la nivelul pamantului.
De preferat ca acest mic bazin cu apa sa fie usor umbrita de frunzele unui copac sau tufe, dar pana la care sa fie distanta de 1-5 metrii de la apa.

Testoasa va "mirosi" apa de la cativa metrii si va merge sa se scalda in apa. Daca apa este doar pana la jumatate, atunci ii va fi mai greu sa iasa, deci il vei putea gasi mai usor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aia cu "strigi dupa ea" este cea mai buna poanta a anului. Sa nu te astepti sa-ti si raspunda. laughing Pune un vas cu apa. Va incerca sa vina sa bea apa. Daca ii pui un vas destul de mic (ca inaltime) sa poata intra in el si destul de larg sa aiba loc sa inoate va sta mai mult timp in el si o gasesti. Altfel n-ai cum decat s-o cauti. Nu raspunde la numehee hee

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai pierdut-o, te pui în "patru labe" și iei fiecare palmă de curte la pieptănat

| PuținConteazăNumele a răspuns:

Strigi după ea... Te uiti prin iarbă.