| Roxii12 a întrebat:

Dati-mi rase de caini de talie mica, care sa nu latre in continuu. Cat mai multe happy Funda puppy dog eyes

8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Câinii micuţi sunt jucăuşi şi drăguţi dar să ştii că au o personalitate puternică.

1. Yorkshire Terrier

Sunt îndrăzneţi, curioşi, mereu gata de aventură!
Blăniţa lor e mătăsoasă, lungă şi dreaptă şi poate fi tunsă în mai multe stiluri.

2. Dachshund

Chiar dacă sunt mici-mici, aceşti câini sunt excelenţi dacă ai nevoie de cineva care să-ţi păzească locuinţa.
Sunt ataşaţi de familie, dar pot deveni agresivi cu copiii necunoscuţi.

3. Pudel miniatural

Câinii din această rasă sunt sensibili, loiali şi tind să devină timizi în preajma străinilor.

4. Shih Tzu

Sunt extrem de prietenoşi, mai ales cu copiii.
Din cauza blăniţei dese, trebuie periaţi aproape zilnic şi duşi la un salon de frizerie canină, eventual.

5. Schnauzer miniatural

Sunt cunoscuţi pentru blândeţe, disponibilitatea de joacă şi curiozitate.
Sunt atât de curioşi câteodată, încât se apucă să latre la fiecare trecător, dacă îl zăreşte prin fereastră sau de pe balcon.

6. Chihuahua

Par inofensivi, dar se pot dovedi nişte "duri".
Latră insistent la ceilalţi câini, se exprimă vehement atunci când vor ceva, dar partea bună e că sunt foarte loiali şi afectuoşi.

7. Pomeranian

Sunt adorabili, nu fac mult zgomot şi se ataşează repede de stăpân.

8. Câinii Pug

Faţa lor cu riduri, picioruşele scurte şi personalitatea carismatică îi recomandă ca buni tovarăşi.
Chiar dacă sunt încăpăţânaţi uneori, în general, câinii Pug sunt iubitori şi îşi ascultă stăpânii.

9. Boston Terrier

E un tovarăş perfect pentru familie, sunt blânzi şi răbdători cu copiii.
Au nevoie din când în când de periaj, pentru a scăpa de parul în plus.
E obligatoriu să ai jucării pe care să le poată ronţăi şi mesteca prin casă, altfel te trezeşti că îţi strică pernele, canapeaua şi pantofii.

10. Maltez

Un câine ideal pentru cei cu alergii la păr, maltezul e prietenos şi se înţelege bine cu alte rase de câini şi chiar cu pisicile.
Doar să nu-i laşi prea mult timp singuri, fiindcă se deprimă şi se plictisesc uşor.

Pa-pa.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Gasesti aici http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/poze/ :o3.
Te pup, pa pa! :*

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Cocker spaniel

| Eviix a răspuns:

Bichon.

| ѕოiℓ a răspuns:

Nu exista caine care sa nu latre.
Iti recomand Beagle, e loial, mic, nu se face gras, ascultator, poate fii dresat de tine, traieste pana la 12 ani.

| 00cris00 a răspuns:

Buna! Iti recomand cu toata dragoastea de catei un Yorkshire Terrier. Uite-l pe al meu: http://www.facebook.com/cristian.bosoanca.73?fref=ts

| patrick08 a răspuns:

Daca faci rost de un teckel/soricar esti cea mai tare.este de apartament.se spune ca hotul poate sa intre in casa dar nu mai poate iesi.este de mai multe feluri cu par scut/neted,, lung si sarmos. e mic prietenos ascultator.este foarte destept.am si eu unul.vaneaza cam orice animale mai mici:porci salbatici, sobolani, soareci, vulpi, http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/teckel-varietatea-cu-par-sarmos