| BogdanVasc a întrebat:

"Calugarita" sau " Mantis religiosa" este o insecta crepusculara?

2 răspunsuri:
| ɹαℓυ a răspuns:

Da. Mantis religiosa (numită popular călugărița) este o insectă din familia Mantidae. Se întâlnește în lunci, stepe, la liziera pădurilor, preferând povârnișurile uscate și însorite.

| bonico a răspuns:

Mantis religiosa (numită popular călugărița) este o insectă din familia Mantidae. Se întâlnește în lunci, stepe, la liziera pădurilor, preferând povârnișurile uscate și însorite.
Prin urmare, nu se intalneste in zone intunecate (crepusculare), daca si tu intelegi prin crepsucular - intunecat, slab luminat. Funda laughing