| deliciousgirl a întrebat:

Ce rase de caini mi-ati recomanda? Pentru apartament? Dintre:
- Bichon Havanez
- Cavalier King Charles Spaniel
- Jack Russel Terrier
- Mops
- Pinscher Pitic
- Schnauzer Pitic
- Shih-Tzu
- Spitz-Pomeranian
- Teckel
- Westie
- Yorkshire Terrier
Talie mica

- Akita
- Beagle
- Border Collie
- Bulldog Englez
- Chow-Chow
- Husky
- Samoyed
- Shar-Pei
Talie medie

- Labrador
Talie mare

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Daca esti o persoana activa caruia ii plac cateii de talie mare ai putea sa alegi un labrador, husky si oricare l-ai scris tu in intrebare.
Daca doresti unul mai micut cu care sa nu cheltui prea multi bani, sa fie mai linistiti si sa nu necesita o activitate mare zilnic ia unul de talie mica sau medie.
Beagle-ul este un caine care te va trage dupa el daca simte un miros, foarte incapatanat si nu asculta la comenzi.
Mops este foarte irascibil la caldura (cum e vremea acum) si la frig, nu poate tolera nici caldura dar nici frigul, ar avea nevoie de o temperatura medie de 25 grade.
Chow chow, hmm..Trebuie sa ii ingrijesti blana foarte bine,nu sunt niste companioni de joaca excelenti.
Shar pei-ul este o rasa care nu necesita atat de multa afectiune din partea stapanului dar trebuie foarte bine ingrijita si spalata blana,deoarece cum blana s-a este "ingramadita" se pun bacterii pe ea, sunt irascibili la caldura si frig.
Border Collie e un catel super, dar are nevoie de multa activitate si joaca. Daca il vei tine numai in lesa nu va fi prea fericit.
Eu ti-as recomanda un bichon, cavalier, westie sau un shih tzu.
Acum alegerea iti apartine, dar studiaza despre rasa de caine pe care o vrei de dinainte sa o cumperi.

Baita cu sampon ii poti face doar de la 6 luni, iar pana atunci in cazuri extreme ii faci baie doar cu apa calduta, nici rece si nici calda.
Dar pana la gat, sa nu ajunga apa pe cap, urechi si ochi.
Cand trebuie sa il cureti in urechi du-te cu el la un veterinar, pentru 10 lei il curata el in urechi (pentru ca ii poti sparge timpanul foarte usor).
Orice mancare ii dai sa fie de Juniori : Pedigree junior, royal canin junior, friskies junior, chappi junior (hrana uscata sau conserva).
De la 1 an incepi cu Mini Adult iar de la 2 ani cu Adult.
Apa ii trebuie in permanenta, si iti recomand sa-l cumperi cu carnetel de sanatate (in care include cele 3 vaccinuri).
Trebuie sa ii dai sa manance de 3 ori pe zi, de exemplu:
Dimineata ora 10:00 iar dupa jumatate de ora il scoti afara sa se usureze.
Dupamasa ora 15:00 dupa jumatate de ora iarasi il scoti.
Seara ora: 20:00 si din nou dupa jumatate de ora il scoti afara.

Exista si zgarda profesionala anti purici care il protejeaza de purici, capuse si tantari pentru 5 luni, e undeva la 60 lei si e foarte buna, isi face efectul atat timp cat nu intra in contact cu apa.

Orice Animal Este O Responsabilitate Mare!

Succes si O zi placuta! happy

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yorkshire Terrier
E cea mai potrivita rasa de apartament big grin

| Innnaa a răspuns:

Shih-Tzu sau Yorkshire Terrier.Imi plac ambele rase.

| fetitzaplinadevise a răspuns:

Depinde si de familia in care traiesti si de timpul si banii pe care ii poti aloca unui animal. De exemplu, daca iti iei un Yorkshire Terrier trebuie sa il toaletezi zilnic si sa ii dai numai un anumit tip de pedigree pentru ca este foarte pretentios. Cel mai bine este sa te documentezi inainte si sa iti alegi un catel pe placul tau si al familiei tale.

| simonaflorentina a răspuns:

Eu am avut 15 ani un pinscher pitic femela, iar dupa ce murit in ianuarie 2011 am luat in august 2011 o alta fetita de pinscher pitic.Sincer si a treia oara tot pinscher pitic mi-as lua pentru ca sunt placut surprinsa de inteligenta lor. Sunt caini foarte inteligenti si care nu ridica mari probleme de intretinere.Singurul punct slab ca sa zic asa este faptul ca nu suporta frigul si trebuie protejati cu hainute. In rest este perfect adaptabil in apartament, plin de viata si foarte jucaus.

| Anemona_Doar_1998 a răspuns:

Pincher pitic ca sunt cei mai destepti in plus am si eu laughing