| LULUTZAwhitYOU a întrebat:

Cum imi invat catelusul sa faca afara si nu in casa?

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Nu-i da palmi, nu-l baga cu nasu in ce-a facut si nu face crize de nervi.

Daca e mic, e normal sa faca in casa.

Scoate-l de 5-6 ori pe zi afara si cearta-l cand face in casa. Nu batut! Certat! : Un : " Nu`i voie, ce-ai facut?! " - un pic mai rastit, e de ajuns.

Cand face afara, lauda-l cu un BRAVOOO si cu ceva premiu. Asa o sa asocieze in timp lucrurile.

Nu te astepta sa nu mai faca in casa din prima saptamana.

Daca il lovesti cu palma o sa-ti fie f greu sa-l mai mangai fara sa inceapa sa inchida ochii si sa se fereasca de frica ca il lovesti.si banuiesc ca nu vrei un caine care sa se teama de palma ta.

La caini e un lucru clar : Nu-l poti mangaia cu mana cu care-l bati!

6 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Iesi cu el mai des pe afara. Banuiesc ca e mic.

| eu_7950 a răspuns:

Pai atunci cand face in casa ii tragi o palmuta usoara. daca stai la casa si nu la bloc, il pedepsesti cu statu afara, iar daca stai la bloc cu statul in baie sau in alta incapere retrasa. la inceput, trebuie sa il duci cam la doua ore afara sa-si faca nevoile, iar dupa ce le face afara il rasplatesti cu ceva biscuiti pentru caini sau orice altceva, ii zice bravo etc. cand face in casa, il si certi.big grin am si eu un bichon matez si asa am facutbig grin acum se cere el singur afara. oricum, a durat ceva pana sa se invetebig grin funda?batting eyelashes

| juventinu a răspuns:

Incearca sa vb cu el sa inteleaga, spune-i ceva de genu : Mergem la pisu, si iesi cu el afara sa faca, dupa ce face il lauzi, daca face in casa il certi, si il duci afara cand se poate sa inteleaga ca acolo trebuia si iar il lauzi, la fel si cu treaba cealalta happy, sa nu te astepti sa se intample asta din prima, trebuie sa ai rabdare si sa ii faci un program.Eu asa am facut si mi-a reusit. Succes! sa imi spui daca a mers happy e simplu dar cu rabdare!

| CARLI a răspuns:

Simplu.Pui pe cineva sa-l dresezelaughing! Dar lasand gluma la o parte ori ii pui pempers ori il scoti foarte dar foarte des afara. Sper ca te-am ajutat!

| L3moNN a răspuns:

Ii dai o bataie buna si ii bagi nasu in CE A FACUT!laughing eu asa am facut cu cainelelaughing
pare violent dar functioneazalaughing

| JustMe_8472 a răspuns:

La mine a mers sigur cu un pampers pentru. catei.E foarte eficient