| clara1122 a întrebat:

Deci acum trebuie sa imi aleg dintre caine si pisica. Ce imi recomandati? Mie imi plac mult cainii si as merge mai mult spre caini.Am o casa mare, are curte mare, si cainele are unde sa fuga. O prietena mi-a recomandat labradorii retriever. Mi-a spus ca pot fi jucausi si cuminti sau cainii border collie sunt plini de energie. Vreau un caine energic care cand ma vede sa sara pe mine. Voi ce spuneti?

12 răspunsuri:
| Vögeln a răspuns:

Http://www.adoptiicaini.ro/pe-alese/ aici găsești tot felul de caței. fa o fapta buna!:o3:(! cel putin acum de crăciun. cățeii aia merita unpic de afecțiune. totuși nu da banii pe cățeii aia. și ce dacă sunt de rasa?! crezi ca ceilalți nu se atașează repede? dimpotrivă și nici nu sunt pretențioși și sunt și mai energici:(! ajuta-i! dacă as avea posibilitate și eu as face-o!

| Alleee18 a răspuns:

Categoric catelusi.sunt atat de scumpi.si eu am unul si recunosc ca sunt nebuna dupa el.mai ales cand se uita la mine cu ochisorii aia mici cu fata de"catelus plouat". clar nu ai cum sa nu ii iubesti:X

| Chrristina a răspuns:

Pai ar trebui sa alegi cainii deoarece ei se imprietenesc foarte repede cu stapanii si pot fi si o paza buna :)
Pe cand pisica lasa mult par si nu este foarte jucausa. :D
Eu iti recomand un Bichon Bolognese http://www.google.ro/......tp?/imgres r:6, s:0&tx=72&ty=83 deoarece nu e foarte greu de intretinut.
Succes si sarbatori fericite!

| LoveJames a răspuns:

Eu as alege catelul pentru ca este mult mai jucaus decat pisica.Si in legatura cu rasa...chiar nu stiu am si eu catel il cheama bijou si este bison cand intru in casa nu ma lasa pana nu il mangai intra si dupa mine in baie numai ca sa il draganesc putin.Acum este alegerea ta, eu mi-am dat cu parerea. pup

| ArTeMiSs_8963 a răspuns:

Si mie imi plac cainii. Am si eu unu pe nume Rex de rasa (pichinez). eu il tin inauntru ca stau la bloc, dar e foarte inteligent, ma asculta ce spun e cumintebig grin si desigur e plin de energie toata ziua se joaca si vrea la plimbarebig grin. Imi sunt foarte dragi cainii love struck. si pisicile dar cel mai mult prefer catelushi.
Deci sfatul meu ar fi sa iti iei caine. e mai interesant decat o pisica, nu te vei plictisii cu elbig grin
Bafta!

| Riyukii a răspuns:

Da, labaradorii sunt minunati, am si eu.
Insa ar trebui sa cumperi unul mai mic, ca.nah.nu se obisnuieste usor cu tine daca e mai mare.

| Narcysa a răspuns:

Cainii... poti sa iti iei un Coocker.Eu am si este super dragut! Sti, e acel caine cu urechile mari, jucaus, dulce si cu niste ochi uriasi.Iti garantez ca acest caine iti va fi cel mai bun prieten... Fundita?

| kykygyrly a răspuns:

Normal si eu zic la fel:cainii!

| gratii a răspuns:

Si eu sunt de acord cu prietena ta dar iti recomand si golden retriever nu sunt prea diferiti sunt foarte draguri si jucausi dar si cuminti :X
sunt si foarte energicibig grin
si pentru. intrebarea caine sau pisica mie imi plac f mult ambele dar trag mai mult spre caine
pai... Good Luck!
Pwp
si ai grija sa alegi ce vrei tu mai mult! :X

| ancaRjaibi a răspuns:

Orice fel fel de animal poate fi asa cum il inveti. Daca vrei totusi parerea mea, da. un caine e perfect.(mie imi plac foarte mult cainii).
Nu conteaza prea tare ce rasa sa fie cainele, nu mergi la nici un fel de expozitie cu el, ci de fapt il iei sa-ti fie oarecum ´´prieten´´, sti, cainele e cel mai bun prieten al omului.Eu ti-as recomanda de exemplu un labrador, este jucaus si foarte atent si protector cu stapanul. o zi buna

| fAkEaNgeL a răspuns:

Labradorii retriever sunt chiar jucausi si cuminti. si plini de energie eu ti recomand. inchiriazati unultongue sa vezihappy cum se comportabig grin

| Andreuka19 a răspuns:

Pai daca vrei un caine energic si dragalas atunci eu ti-as recomanda Bichon Maltez. Si eu am unul si e foarte dragalas. Dar nu e de la inceput prietenos si energic trebuie sa va cnoasteti si atunci veti fi buni prieteni.