| 25Valerika25 a întrebat:

Hey,buna perusul meu sta la mine de 5 zile totul a fost bine pina azi cind am observat ca sta infoiat insa intr-un mod putin cam dezordont si sta cu ciocul intors ascuns in aripioara.Cred ca s-a speriat,deaorece azi am dat prin camra prima data cu aspiratolu.
Ce pot sa fac sunt foarte ingrijorata va rog ajutati-ma!
Funda, Vot orice doar spuneti-mi de sa fac!sadsadsad

5 răspunsuri:
| KinderBeeeib a răspuns:

Perusii,si papagalii in general sunt mai retrasi si mai obositi din cauza schimbarii vremii, intotdeauna intr-o zi mai posomorata micutul nu va mai canta si va fi melancolic.

| TrolFrezze a răspuns:

Am avut si eu un perus. Stai linistita nu se intampla nimic o sa se obisnuiasca.

| Thales160 a răspuns:

Perusii trebuie sa traiasca in perechi (minim 2). Perusul tau se simte rau ori ca nu are pereche ori ca are o problema si trebuie vizitat medical veterniar. Succes!

| IzzyBizziy a răspuns:

Nu te ingrijora, asa stau ei si asa dorm, stiu asta pentru ca am avut si eu perusi timp de cinci ani, dupa ce se obisnuieste ar trebui sa il lasi si sa mai zboare prin camera, eu ii dadeam drumul papagalului meu si se intorcea in colovie cand se plicisea.

| WhereismyNutella a răspuns:

Ai putea sa mergi la veterinar cu el sau sa vorbesti cu un prieten care a mai avut perus.Nu cred ca e bolnav, se acomodeaza.In orice caz ai putea sa mai cauti pe internet sa vezi ce gasesti despre asta.