| Robert626363hdgzjd a întrebat:

Îmi poate recomanda cineva un medic veterinar bun din județele: București, Constanța, pentru a mă ajuta cu cuparea urechilor și cozi câinelui meu?

2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Sunt interzise prin lege asemenea procedee

| Annna04 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa nu te grabesti.
Ambele operatii, in special cele cu anestezie totala, prezinta numeroase riscuri cum ar fi: complicatii la anestezie, hemoragii masive, infectii, dureri etc. In saptamanile ce succed cuparea urechilor, puiul va resimti dureri puternice si va si aspru incomodat de bandajele si atelele aplicate pentru a sustine urechile erecte. Trauma aceasta survenita la o varsta atat de frageda poate afecta caracterul cainelui pentru totdeauna.

Cuparea urechilor si taierea cozii nu au nicio relevanta medicala. Pretextul conform caruia urechile cupate sunt mai putin predispuse infectiilor auriculare nu a putut fi demonstrat stiintific. Leziunilela nivelul cozii sau fracturile nu sunt mai frecvente la rasele la care se recomanda codotomia fata de celelalte.

Cainii sunt privati de segmente ale corpului care au un rol important in limbajul corporal, dar si in echilibru sau inot. Coada unui caini poate exprima o sumedenie de emotii, usor de citit in acest fel.
n Romania, legea interzice aceste practici pe motiv ca sunt crude si sunt catalogate ca si maltratare a animalelor. Stapanii si veterinari care se fac partasi la acestea pot primi amenda sau pot si condamnati la inchisoare.