| Vikaa a întrebat:

Mi s-a otravit una din pisici cu otrava de soareci,n-am nici un veterinar deschis, pana dimineata sper sa nu moara, pana atunci ce pot face?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Apa calda cu sare, turnata multa pe gat, sa vomite tot afara, apoi da-i lapte mult sa bea si spera sa se faca bine, si dupa hop cu ea la veterinar.

55 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Poate de aia a murit si cealalta.

Nu prea ai ce face. Daca la oameni dupa ce inghit foarte multe pastile trebuie sa le faca spalaturi, apoi dupa otrava...

Forteaz-o sa bea multa apa, dar slabe sanse.

| Yurisa a răspuns:

Fara veterinar nu prea ai ce face. Observa simptomele si cauta pe net ce poti face. Am cautat eu dar logic ca toate raspunsurile erau cu veterinarul

| Vikaa explică (pentru laSoledad):

Deci e moale si parca e pierduta in spatiu, deja le-am inchis in casa pe restul, ea sta intinsa langa banca si e murdara la bot si are spumite, nu-mi dau seama cum sa se otraveasca...pana dimineata e caput si ea.

| andiceasu95 a răspuns:

Iei repede lapte si pui sare in ea, si o dai fortat pe gat ca sa vomite otrava

| laSoledad a răspuns (pentru Vikaa):

Pune-o sa bea mult lapte!

| Vikaa explică (pentru Yurisa):

Am vazut raspunsuri cu apa cu sare, dar sper pana dimineata sa mai traiasca si sa nu dea coltu, astept raspunsuri si de la persoane care au mai avut pisici otravite.

| Vikaa explică (pentru andiceasu95):

Lapte cald sau rece

| Vikaa explică (pentru Liviu):

Acu ma duc sa fac apa calda si pun sarea, sper sa-si revina.

Răspuns utilizator avertizat
| Ale5184 a răspuns:

Lapteee urgent

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Stai langa ea sa nu pateasca ceva!?

| Vikaa explică:

I-am dat apa calaie cu sare pe gat si m-a facut ferfelita si a fugit intr-o gradina, dar nu e a mea

| Alex1929386543 a răspuns:

Deci sa inteleg ca s-a ridicat și a fugit?

| Vikaa explică (pentru Alex1929386543):

M-a zgariat tare, a luat-o la goana intr-o gradina si am strigat-o si nu vrea sa vina deloc, se uita la mine de parca e pierduta in spatiu, in gradina nu ma pot baga ca nu e a mea ci a vecinului.

| Anonim5084689 a răspuns:

Lapte mult.Dar ar fi bine daca ai putea sa ii dai oua crude alea sigur o sa o ajute

| CristiMihai23 a răspuns:

Apa calda cu sare, sau lapte tot cald cu sare, bagat fortat pe gat, mult, pana vomita.Roaga pe cineva sa te ajute. Dupa ce vomita, da-i niste apa, si maine cand se deschide, fugi cu ea la veterinar. Tine-ne si pe noi la curent, mult noroc!

| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Motanul meu in 2 ore a fost gata, asa ca nu mai trage sperante degeaba si acomodeaza-te cu ideea ca va murii.

| untu a răspuns:

Baga in gura pisicii o lingura-doua de smantana si totul va fi bine!

| Raducons a răspuns:

Nu ii baga apa cu forta pe gat pentru ca o omori tu, pisicile nu beau apa ca noi.Laptele este daunator pentru ele, le strica la stomac.Mare lucru nu ai ce i face,cel mai bine sa o lasi in pace si vezi ce e, E putin probabil sa moara, daca a mancat un soarec otravit o sa vomite si ii trece, Am vazut si eu pisIca mea cum vomita, folosesc si eu boabe otravite pentru ca pisicile sunt cam lenese si stau mai mult la soare.

| Iulian998876 a răspuns (pentru Liviu):

Baa. Laptele parca ajuta otravă sa se răspândească mai repede
Dacă greșesc cu ceva te rog sa ma corectezi

| Liviu a răspuns (pentru Iulian998876):

Eu stiam ca laptele ajuta la asta.Stiam de la un cioban ca asa facea la caine, ii dadea apa cu sare prima data si apoi dupa ce vomita ii dadea lapte.Acuma sunt leacuri babesti, nimeni nu ii ofera siguranta ca scapa sau nu.Eu acum asa stiu, asa am spus.Asa mi-a spus ciobanu ala ca facea happy Si la caini si la pisici, si la orice animal care...mananca otrava.Capre,cai...etc

| christine99 a răspuns:

Cum sa pui otrava prin casa cand ai pisici?

| MagicOneT a răspuns:

Nu stiu daca mai e relevant raspunsul, sincer, sper ca si-a revenit, dar cand cainele / pisica mananca otrava, NU SE DA LAPTE, NU ARE NICIUN EFECT, APA CU SARE ajuta la eliminarea otravei din organism.

| DarthNiger a răspuns (pentru christine99):

Nu pricepi ca a venit deja otravita, nu avea cum sa fie otrava in casa pentru ca s-ar fi otravit si celelalte pisici.

| DarthNiger a răspuns:

Din cate stiu laptele e potrivit, cel putin pana ajungi la veterinar, de asemenea sa ne spui care mai e starea pisicii intre timp.

| christine99 a răspuns (pentru DarthNiger):

Am citit doar intrebarea de asta am zis.

| Alex1929386543 a răspuns:

A vomat ceva? Ca daca nu, putine sanse sa trăiască.

| relian a răspuns:

Nu da lapte ca mai rau faci.Nu stiu de unde au oamenii idea asta cu laptele la otrava laughing de fapt romanii baga lapte la orice laughing, deci apa cu sare da aia e ok il face sa vomite, dar dupa nu-i da nimic, doara daca vrea pisica apa dai apa.
Din ce citisem pe undeva laptele mai rau face decat bine.

| acerr a răspuns (pentru Liviu):

Unde ai citit asta? esti sigur ce ai spus?

| acerr a răspuns (pentru relian):

Corect /nu are toleranta la lactoza pisica si nici apa cu sare nu e voie poate sa faca un blokaj renal