| Vikaa a întrebat:

Mi s-a otravit una din pisici cu otrava de soareci,n-am nici un veterinar deschis, pana dimineata sper sa nu moara, pana atunci ce pot face?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Apa calda cu sare, turnata multa pe gat, sa vomite tot afara, apoi da-i lapte mult sa bea si spera sa se faca bine, si dupa hop cu ea la veterinar.

| Vikaa explică (pentru Liviu):

Acu ma duc sa fac apa calda si pun sarea, sper sa-si revina.

| Iulian998876 a răspuns (pentru Liviu):

Baa. Laptele parca ajuta otravă sa se răspândească mai repede
Dacă greșesc cu ceva te rog sa ma corectezi

| Liviu a răspuns (pentru Iulian998876):

Eu stiam ca laptele ajuta la asta.Stiam de la un cioban ca asa facea la caine, ii dadea apa cu sare prima data si apoi dupa ce vomita ii dadea lapte.Acuma sunt leacuri babesti, nimeni nu ii ofera siguranta ca scapa sau nu.Eu acum asa stiu, asa am spus.Asa mi-a spus ciobanu ala ca facea happy Si la caini si la pisici, si la orice animal care...mananca otrava.Capre,cai...etc

| acerr a răspuns (pentru Liviu):

Unde ai citit asta? esti sigur ce ai spus?

| Liviu a răspuns (pentru acerr):

Sigur nu e nici doctoru care iti face un tratament, si el face experimente pe tine. Poti avea reacti alergice, si lista poate continua, in momentu in care pui o intrebare pe TPU legata de sanatate, e clar ca toti care iti raspund(exceptie 2 persoane 3 care poate is cadre medicale) nu prea pot fi sigure de nimic.Eu spun ce am auzit, leac babesc.Acuma tu ce crezi? Daca eu vin si pun o intrebare, legata de masina ca face vrum vrum pac tac, si tu imi zici ca e toba de esapament, acum te intreb daca esti sigur?

| Iulian998876 a răspuns (pentru Liviu):

Da, uite vezi tu... fiecare cu variantele lui
Dar acum cred ca numai și numai veterinarul știe ce este de făcut în situații ca aceasta.

55 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A supravietuit? :/

| Vikaa explică (pentru DoarBogdan):

Ea se misca acum, merge, se catara, dar inca cand se pune pe jos misca greu capul, si cand ne apropiem de ea nici nu se fereste cum se ferea inainte;/

| DoarBogdan a răspuns (pentru Vikaa):

Eu cred ca o sa fie bine. Doar are 9 vieti (sau ceva de genul).

| acerr a răspuns (pentru Vikaa):

Trtebuia sa te duci la farmacie, acolo iti dadea indicatii, este un carbune anume, du-te maine la faramacie,,, poate s amoara intr o sap[taman. tocamai m, am informat! daca o iubesti salveazo.

| Vikaa explică (pentru acerr):

Unii parca nu stiti sa cititi, este deja eutanasiata.

| acerr a răspuns (pentru Vikaa):

Doamne fereste! imi vine sa plang /

| relian a răspuns:

Nu da lapte ca mai rau faci.Nu stiu de unde au oamenii idea asta cu laptele la otrava laughing de fapt romanii baga lapte la orice laughing, deci apa cu sare da aia e ok il face sa vomite, dar dupa nu-i da nimic, doara daca vrea pisica apa dai apa.
Din ce citisem pe undeva laptele mai rau face decat bine.

| acerr a răspuns (pentru relian):

Corect /nu are toleranta la lactoza pisica si nici apa cu sare nu e voie poate sa faca un blokaj renal

| aXy99 a răspuns (pentru acerr):

Mai are putin si moare din cauza otravii si tu la blocaj renal te gandesti?

| untu a răspuns:

Baga in gura pisicii o lingura-doua de smantana si totul va fi bine!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Stai langa ea sa nu pateasca ceva!?

| Yurisa a răspuns:

Fara veterinar nu prea ai ce face. Observa simptomele si cauta pe net ce poti face. Am cautat eu dar logic ca toate raspunsurile erau cu veterinarul

| Vikaa explică (pentru Yurisa):

Am vazut raspunsuri cu apa cu sare, dar sper pana dimineata sa mai traiasca si sa nu dea coltu, astept raspunsuri si de la persoane care au mai avut pisici otravite.

| laSoledad a răspuns:

Poate de aia a murit si cealalta.

Nu prea ai ce face. Daca la oameni dupa ce inghit foarte multe pastile trebuie sa le faca spalaturi, apoi dupa otrava...

Forteaz-o sa bea multa apa, dar slabe sanse.

| Vikaa explică (pentru laSoledad):

Deci e moale si parca e pierduta in spatiu, deja le-am inchis in casa pe restul, ea sta intinsa langa banca si e murdara la bot si are spumite, nu-mi dau seama cum sa se otraveasca...pana dimineata e caput si ea.

| laSoledad a răspuns (pentru Vikaa):

Pune-o sa bea mult lapte!

| Zenzen a răspuns (pentru Vikaa):

Ser fiziologic pe seringuta direct pe gat sa-l vomite, in repetate randuri pana isi revine, daca nu perfuzabil, igienizeaza zona cu putintel de spirt pe vata si gaseste-i vena in zona burticii, daca nu tunde-o la o labuta si igienizeaz-o si cauta-i vena, si administreaza-i ser fiziologic cu antibiotic. Astea ar fi...

| Vikaa explică (pentru Zenzen):

Multumesc,dar e la ceruri acum, a fost eutanasiata in decursul zilei de azi.

Răspuns utilizator avertizat
| DarthNiger a răspuns:

Din cate stiu laptele e potrivit, cel putin pana ajungi la veterinar, de asemenea sa ne spui care mai e starea pisicii intre timp.

| Raducons a răspuns:

Nu ii baga apa cu forta pe gat pentru ca o omori tu, pisicile nu beau apa ca noi.Laptele este daunator pentru ele, le strica la stomac.Mare lucru nu ai ce i face,cel mai bine sa o lasi in pace si vezi ce e, E putin probabil sa moara, daca a mancat un soarec otravit o sa vomite si ii trece, Am vazut si eu pisIca mea cum vomita, folosesc si eu boabe otravite pentru ca pisicile sunt cam lenese si stau mai mult la soare.

| Vikaa explică:

I-am dat apa calaie cu sare pe gat si m-a facut ferfelita si a fugit intr-o gradina, dar nu e a mea

| Vikaa explică:

La ora 01; 00 i-am dat lapte cald pe gat ca atunci a venit mama acasa,acum se misca, alearga, dar n-am vazut-o vomitand, e foarte suparata ca am obligat-o, veterinarii toti din oras si-au luat concediu toata saptamana, oare in cam cate zile ii trece starea asta de rau

| Vikaa explică:

Crăcănel,pisica a venit otravită, nu am pus lângă ea otrava, nu sunt aşa nebună.Nu mai mâncaţi, vă rog.Ea venise deja otrăvită.

| christine99 a răspuns:

Cum sa pui otrava prin casa cand ai pisici?

| DarthNiger a răspuns (pentru christine99):

Nu pricepi ca a venit deja otravita, nu avea cum sa fie otrava in casa pentru ca s-ar fi otravit si celelalte pisici.

| christine99 a răspuns (pentru DarthNiger):

Am citit doar intrebarea de asta am zis.

| aXy99 a răspuns (pentru christine99):

De unde ai tras tu concluzia ca ea a pus otrava?

| christine99 a răspuns (pentru aXy99):

Puteai sa "dezbati" asta cu mine sau puteai sa o ajuti pe Billie, nu-ti mai da ifose ca esti degeaba.

| Vikaa explică (pentru christine99):

Nu va certati, pisica acum se plimba, dar e suparata pe mine ca am fortat-o sa bea lapte

| christine99 a răspuns:

Billie am gasit un tratamentul oficial, o sa zic pe scurt din ce am inteles: Carbunele activ medicinal se da oral in 12 ore de la inginerare ca sa absoarba toxina ramasa din intestin. Apoi intre 1-4 saptamani trebuie sa-i dai vitamina K. Durata e determinata de cat de dur fost tipul de otrava. Poti sa te duci la farmacie sa-i cumperi vitamina K si sa-i dai in mancare. Sursa: https://www.petmd.com/......_poisoning

| Vikaa explică (pentru christine99):

Farmaciile veterinare tin de cabinetele veterinare si sunt inchise, i-am dat lapte pe gat la 1 noaptea si acum se misca, dar mai e un pic posomorata, ii mai dau si diseara

| MagicOneT a răspuns:

Nu stiu daca mai e relevant raspunsul, sincer, sper ca si-a revenit, dar cand cainele / pisica mananca otrava, NU SE DA LAPTE, NU ARE NICIUN EFECT, APA CU SARE ajuta la eliminarea otravei din organism.

| andiceasu95 a răspuns:

Iei repede lapte si pui sare in ea, si o dai fortat pe gat ca sa vomite otrava

| Vikaa explică (pentru andiceasu95):

Lapte cald sau rece

| Ale5184 a răspuns:

Lapteee urgent

| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Motanul meu in 2 ore a fost gata, asa ca nu mai trage sperante degeaba si acomodeaza-te cu ideea ca va murii.

| Anonim5084689 a răspuns:

Lapte mult.Dar ar fi bine daca ai putea sa ii dai oua crude alea sigur o sa o ajute

| acerr a răspuns (pentru Anonim5084689):

Nu e voie lapteeeeeeeeeeeeeeeeee

| Spiderul a răspuns:

E bine pisicuța ta acum?

| rosewater a răspuns:

Traieste pisica? sad

| CristiMihai23 a răspuns:

Apa calda cu sare, sau lapte tot cald cu sare, bagat fortat pe gat, mult, pana vomita.Roaga pe cineva sa te ajute. Dupa ce vomita, da-i niste apa, si maine cand se deschide, fugi cu ea la veterinar. Tine-ne si pe noi la curent, mult noroc!

| Alex1929386543 a răspuns:

Deci sa inteleg ca s-a ridicat și a fugit?

| Vikaa explică (pentru Alex1929386543):

M-a zgariat tare, a luat-o la goana intr-o gradina si am strigat-o si nu vrea sa vina deloc, se uita la mine de parca e pierduta in spatiu, in gradina nu ma pot baga ca nu e a mea ci a vecinului.

| Alex1929386543 a răspuns:

A vomat ceva? Ca daca nu, putine sanse sa trăiască.

| MiaaSd a răspuns:

Ai omorat pisica, sa-ti fie rusine si sa nu te ajute nimeni pentru ca nici tu n-ai ajutat pisica, mai bine erai tu eutaniasata decat biata pisicuta nevinovata

| Vikaa explică (pentru MiaaSd):

Ce raspuns,nu s-a mai putut face nimic pentru ea,pana la veterinar i-am dat lapte ca asa zicea lumea pe aici si pe articolele web,si a zis doctoru ca era deja praf. Daca nu stii ce am facut pentru animale, in special ale mele, te-as ruga sa nu mai mananci jeleu atata pentru ca nu e frumos, ai decis si tu sa comentezi, ca na.

| Rossa8807 a răspuns:

Nu inteleg ce aveti cu biata fata va spus cum sta treaba unii nu au alta ocupatie decat sa critice... Daca nu dati raspunsuri utile mai bine va vedeti de treaba voastra.

| Chermaneanu_Mihai_1996 a răspuns:

Mi-am amintit de un caine de acum 5 ani..nooo