| AcestaEsteUnContCaOricareAltContDePeTpu a întrebat:

Salut, ce puteti spune despre ratoni?

4 răspunsuri:
| ΔH a răspuns:

Dar tu ce ne poti spune despre ei?

| smile20000 a răspuns:

Ca sunt niste animale care sunt obisnuite sa fure mancare din tomberoane

| Freshh a răspuns:

Ratonul sau ursuletul spalator comun (Procyon lotor)

Epitetul latin al acestui animal, lotor = spalator, face referire la obiceiul sau aparent de a "spala" hrana. In realitate, el nu spala hrana, ci se crede ca, prin umezirea labutelor, isi stimuleaza simtul tactil. Este nativ din America de Nord si de Sud, dar a patruns si in unele parti ale Europei si ale Asiei, unde s-au stabilit populatii salbatice mici. Pe langa adapostul pe care obisnuieste sa si-l faca in trunchirile copacilor, ursuletul spalator comun isi face vizuina si in crapaturile din stanci sau preia vizuinele abandonate de alte animale. Uneori se adapostesc chiar in soproape sau in magaziile atasate locuintelor oamenilor, unii dintre acestia considerandu-i animale de companie.