| Mirae a întrebat:

Zi bună! Mi-ați putea da niște sfaturi despre cum să fac viața lui Ma Roo (papagalului meu) mai frumoasă? Îi dau drumul din cursă în fiecare zi și nu-l forțez să între înapoi, intră de bunăvoie, i-am cumpărat o jucărie din lemn pe care o roade mereu, îi pun și bucăți de coli albe ca să le roadă, îi mai dau și legume/fructe, dar nu prea le mănâncă, are mereu apă și mâncare, iar cușca e curățată mereu, dar îmi pare trist, pare destul de energic, dar trist, pot sta lângă el, fiindcă nu se mai sperie și rămâne și el lângă mine, dar are mereu creasta ridicată, doar când mănâncă și-o coboară. Am citit că e speriat când are creasta ridicată, chiar așa e, că de mine nu fuge?

20 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

M ai i ai inca un papagal fiind doi se joaca impreuna, si vezi ca poate murii de singuratate.

| gabicoo a răspuns:

Pudem săț riecomandăm o carti di gramaticî!
Sunt curios cum "întră" în curcă papagalul tău?

| Catrice a răspuns (pentru gabicoo):

Eee și tu acum, vrei să-ți dea detalii din intimitate?hee hee

| Mirae explică (pentru gabicoo):

Tu vorbești? Doar 6 cuvinte din răspunsul tău sunt scrise corect

| Mirae explică (pentru gabicoo):

Cred că ți-e ți-ar trebui de urgență o carte de gramatică! Se vede că ai rămas în urmă cu limba română

| gabicoo a răspuns (pentru Mirae):

Am scris pe înțelesul tău!
winking
Tu o comiți și tot tu te superi!
laughing

| Mirae explică (pentru gabicoo):

Nu te mai da șmecher, mă! Ălea au fost greșeli de tastare, dar văd că un creier așa de mic ca al tău nu poate pricepe!

| gabicoo a răspuns (pentru Mirae):

"Ălea"?
Profesoara ta de Limba română a avut de luptat din greu cu tine! Biata de ea!

| Mirae explică (pentru gabicoo):

Pentru ce ai pus,, ălea" în ghilimele? Crezi că am scris greșit? Uite aici, mă:,, ẮLA, ÁIA, ăia, alea, pron. dem., adj. dem. (Pop. şi fam.) Acela, aceea. A venit ăla. Lucrul ăla. ♢ Expr. Altă aia = ciudăţenie, monstru. Toate alea = tot ce trebuie. [Gen.-dat. sg.: ăluia, ăleia; gen.-dat. pl.: ălora] – Lat. illum, illa." A, da. Ce ai folosit tu sunt ghilimele englezești, cele românești sunt ăstea („…"). Nu te mai da așa deștept!

| Mirae explică (pentru gabicoo):

Oare de ce ești așa de tare în gură? Te crezi superior? Dacă răspunsul este, da. Atunci ai propleme serioase! Nu ai știut să-mi răspunzi la întrebare, așa că te-ai legat de niște greșeli, arătând cât de copilăros ești!

| Mirae explică (pentru gabicoo):

Acum mi-am dat seama câte discriminări sunt pe site-ul ăsta. Adică, eu ca junior, nu prea pot face nimic când un,, senior" plictisit de viață, care nu poate răspunde la o simplă întrebare, se apucă să facă mișto de cineva. Raport nu pot să dau, fiindcă sunt junior, nici mesaj în privat. Ce ar trebui să fac? Să-ți suport prostia? Dar, tu ca om, nu simți nimic când te iei de cineva că a făcut niște greșeli de tastare? Nu ți-e rușine? Putea să ignori întrebarea, nu era nevoie să-ți arăți răutatea. M-ai enervat și pe mine și m-ai și făcut să vorbesc urât

| Mirae explică (pentru Mirae):

*puteai

| gabicoo a răspuns (pentru Mirae):

Poți să mă blochezi!
winking

| gabicoo a răspuns (pentru Mirae):

Sau puteai să-ți corectezi postarea inițială!

| Mirae explică (pentru gabicoo):

Varianta asta o știam, dar eu voiam să-ți șterg răspunsurile jignitoare, nu să te blochez. Oare poți să înțelegi că ai greșit, jignind un om? Sau încă mă iei la mișto, fără nerușinare?

| Mirae explică (pentru gabicoo):

Omule, tu mi-ai scris un răspuns în care m-ai jignit și-ai râs de mine, folosind și cuvinte scrise greșit! Tu crezi că așa faci pe cineva să-și corecteze greșelile?

| Mirel4412 a răspuns:

E o pasare pana la urma, vrei sa o vezi cu zambetul pe buze?

| Mirae explică (pentru Mirel4412):

Ce faci mișto? Eu am pus o întrebare la mișto? Nu! Vreau să o văd mai relaxată și să ciripească mai mult

| EcceHomo a răspuns:

Ii poți da ardei iuți, am înțeles că ii adoră. Sau poți încerca să îi aduci o parteneră/un partener.

| alexandrasorescu a răspuns:

I - ai un alt papagal! Este o idee foarte bună, deoarece papagalilor nu le place sa fie solitari. Eu cunosc o doamna care a avut papagali, stăteau afara, unul a zburat, iar celalalt a rămas singur și a murit de tristețe. I - ai neapărat o pereche și trebuie sa se și înțeleagă. Trebuie sa cauți și sa vezi cum sa - i împrietenești, pentru ca asta nu știu cum sa ți explic.