| MrAnonymus a întrebat:

Cum determin sexul unui peste betta? http://m.facebook.com/? _rdr#!/photo.php?fbid=427747967301891&id=100002000751392 &set=pcb.427748107301877&__user=100002000751392 este pestele din imagine. Si cand si cum il pot inmulti? Funda celui mai bun si complex raspuns

Răspuns Câştigător
| dora321 a răspuns:

Oricum,chiar si fara o poza e usor de deosebit femela de mascul. Masculul are inotatoarele mai lungi si culori mai vii si mai frumoase, pe cand femela are inotatoarele scurte si culori mai simple, mai putin stralucitoare. Cat despre inmultire, se considera ca se inmultesc destul de greu in captivitate, mai ales daca esti amator. E nevoie de o anumita temperatura a apei din acvariu si trebuie sa ai grija pentru ca un mascul betta trebuie sa aiba in acvariu cel putin 3 femele pentru a nu le obosi si ca sa nu le omoare. Betta mai e numit si peste siamez de lupta,deci nu suporta alti pesti cu el in acvariu,insa poti tine alti pesti daca ai un acvariu bine plantat si cu suficiente ascunzatori,fiind valabil asta si pentru inmultirea bettanilor. Poti incerca sa introduci femelele in acvariu cu masculul in momentul in care acesta a facut o plasa de bule de spuma la suprafata apei,aceasta trebuie sa fie mare,doar atunci e pregatit de inmultire si poti introduce femelele linistit. Daca le alearga prin acvariu,nu te speria,asa fac ei in acea perioada. Dupa depunderea icrelor trebuie scoase femelele,pentru ca mascului se ocupa de ele,le strange de pe fundul acvariului si le duce in cuibul de bule. Apa in acest timp nu trebuie schimbata,iar filtrul trebuie sa fie dat incet pentru ca e nevoie de anumite conditii, iar temperatura trebuie sa fie ridicata. Dupa ce icrele devin puiet, trebuie separate de mascul, altfel risti ori sa ii manance, ori sa ii omoare! Sper ca te-am ajutat. Mult noroc!

8 răspunsuri:
| dora321 a răspuns:

Te pot ajuta eu, dar nu merge link-ul. Te rog, trimite link-ul corect!

| MrAnonymus explică (pentru dora321):

Poza este la profilul meu de TPU

| dora321 a răspuns (pentru MrAnonymus):

Dupa cate se vede in poza, este un mascul tanar foarte frumos. In ce acvariu il tii?

| MrAnonymus explică (pentru dora321):

In bol

| dora321 a răspuns (pentru MrAnonymus):

Bolul nu e potrivit pentru inmultire, de altfel nici nu cred ca vei reusi sa-i inmultesti, pentru ca repet:sunt destul de greu de inmultit. Oricum sa ai multa bafta!

| MrAnonymus explică (pentru dora321):

Oricum nu vreau sa-i inmultesc in acest bol, vreau sa ii inmultesc la un prieten in acvariu pentru ca e un acvariu de 30l cu incalzitor filtru plante, tot ce ii trebuie. La magazin erau tinuti in niste colivi speciale toti bettani care erau dar alti nu mai erau prin acvarii, asta inseamna ca e mascul?

| dora321 a răspuns (pentru MrAnonymus):

Da,este mascul.un mascul tanar. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el!

| MrAnonymus explică (pentru MrAnonymus):

Multumescwinking. Stiu ca este pui pentru ca doar din 10 februarie il am si are 7 culori pe el din cate am vazut. Am o intrebare: daca are un gri transparent pe marginea voalului inseamna ca e bolnav sau nu are rost sa ma speriu?