| xIoana a întrebat:

In urmatoarele saptamani sau luni o sa-mi iau un caine. As vrea sa stiu ce rasde de caini sunt buni pentru apartament ( la ce boli pot fii predispusi, cat mai multe detalii despre rasa ). CEl mai bun raspuns fprimeste o funditahappy

5 răspunsuri:
| ElenaMaria003 a răspuns:

Si eu am un bichon [ e chiar in poza de la profilul meu ]. cat timp a fost pui, o vaccinam mai des, adica cam la 1-2 luni; dar depinde si de veterinar. apoi, dupa ce a crescut, numarul vaccinelor normale a ajuns la unul pe an. Dar, cam o data la 2 luni(asa o duc eu pe a mea) trebuie dus cainele la antideparazitare.
Bichonul nu e predispus la multe boli, sincer nu stiu prea bine ce boala ar putea sa faca, deoarece riscul este foarte mic, din moment ce o ingrijesc cum trebuie. Ce inseamna ingrijit cum trebuie: dus afara la ore stabile, mancare corespunzatoare[ fara oase, cartofi cruzi, dulciuri], multa atentie-deoarece acesti caini sunt dependenti de atentie. Ei sunt foarte jucausi cu stapanul, in casa comportandu-se foarte adorabil si jucaus, insa cu persoanele straine nu se comporta chiar la fel. Bichonilor le place foarte mult compania stapanului si se ataseaza foarte repede de tine.
Cainele meu a invatat: cand are chef de joaca vine la mine :)), cand ii e foame stie ca ii da mama mea, iar cand vrea afara ii duce lesa tatalui meu! :)) Sunt de asemenea foarte inteligenti, si daca le explici frumos ( adica sa nu tipi la ei, ca daca tipi se vor agita si nu vor mai stii ce sa faca), vor invata foarte repede anumite comenzi.
Momentul cel mai bun pentru dresarea cainelui este in jur de un an, atunci prinde cel mai repede.

Alti caine pentru apartament ar fi: chiuaua, yorkshire, pechinez, caniche(este putin mai mare decat un bichon) si cam atatia stiu eu care sunt si dragalasi. Pentru tot ce nu am putut zice, sper ca acest site ma va completa: http://www.caini-de-vanzare.ro/rasa/Bichon-128.html

Te pup :* Sper ca ti-am fost pe ajutor

Răspuns utilizator avertizat
| Pufi1999 a răspuns:

Canis,Caniche,Pudel (i-am pus toate denumirile, eu am avut standard)
-Greutate: 3-5 kg (toy), 7-8 kg (pitic), 20-30 kg (standard)
-Inaltime: 25 cm (toy), 28-38cm (pitic), 38 cm (standard)
Speranta de viata: 14-16 ani (standard), 15-18 ani (toi si pitici)

Exista trei varietati de talie: toy, pitic si standard. Pudelul standard are talie medie spre inalta, este elegant, mandru, ca si cand ar avea sange regal . Blana este carliontata, lanoasa si usor aspra. Culorile sunt foarte variate: alb, maro, negru, crem, gri, piersica. Botul este lung si lat, iar urechile medii, pendulante.

Sociabil, jucaus, inteligent, usor de dresat, energic, caniche-ul este o rasa ideala pentru familii cu copii. Poate fi crescut si in apartament, pentru ca nu are nevoie de activitati fizice regulate. Daca este lasat in aer liber, pudelul este extrem de energic. In casa, este calm, rabdator, dar nu trebuie lasat sa leneveasca.
Are nevoie de atentie constanta, altfel devine timid si nervos. Se impaca bine cu copiii, cu strainii si chiar cu alti catei, dar poate fi si un bun caine de paza, pentru ca este loial si protector.

Pudelii trebuie tunsi o data la 6 saptamani. Tot atunci, este nevoie sa le taiati si unghiutele. Blana trebuie periata zilnica, iar urechile trebuie curatate saptamanal sau oricat de des este necesar pentru a preveni infectiile. Pudelul este ideal pentru persoanele cu alergii, deoarece naparleste foarte rar si foarte putin.

Printre problemele de sanatate intalnite se numara: cataracta, infectii ale urechilor, torsiune gastrica, atropia retinala progresiva, alergiile, probleme ale pielii, displazia soldurilor s.a

Fiind unul dintre cei mai inteligenti si mai ascultatori caini, poate fi usor dresat chiar si de persoane neexperimentate.

Nu are nevoie de activitate fizica intense, plimbarile zilnice fiind suficiente. Daca locuiti la curte, i-ar placea o gradina unde sa se poata juca (nu neaparat, eu cu cainele am stat la bloc, a fost foarte fericit si a murit pe la 13-14 ani.)

| G3ollino a răspuns:

Am si eu o catelusa. e bishon.o am de aproape 5 ani si o iubesc fff multlove struck. Bishonii in generali sunt f jucausi. sunt micuti si asa raman si la maturitate. Eu o vaccinez de 2-3 pe an Vaccinul ala o fereste de toate bolile specifice cainilor. Mult succes in gasirea cainelui dorit:*! Pup