| Stefan_Cristian_1971 a întrebat:

stie cineva cum pot dresa un caine? Are 5-6 saptamani, mama lui e ciobanesc bucovinean si tatal este ciobanesc corb.As fi recunoscator pentru ceva ajutor!

5 răspunsuri:
| Username272 a răspuns:

Am sa te ajut eu cum pot, în principiu trebuie să te ocupi mult de el, daca vrei sa il înveți o chestie trebuie sa ii areti cum sa faca, ii spui cuvântul si dupa ce a facut ii dai recompensa, si tot asa, până ii spui doar cuvântul și face singur, ii dai recompensa

| Catrice a răspuns:

Așteaptă pana la 5-6 luni, atunci și dresorii experimentați încep treaba laughing

| FaraNume1245 a răspuns:

Caută pe Youtube: upstate canine academy, zak george's dog training revolution, it's me or the dog și altele asemănătoare. Nu te lua după răspunsuri de genul "daca vrei sa il înveți o chestie trebuie sa ii areti cum sa faca", că nu funcționează așa. Dacă îl corectezi de fiecare dată o să devină frustrat și confuz și n-o să te mai asculte, că îl corectezi oricum.

| Patronu1 a răspuns:

Nu pot sa îți dau răspuns la o întrebare de genu într-un singur comentariu, dacă eram eu acolo ma ocupam eu pentru tine. Cauta pe YouTube: Gabriel Cocu și găsești acolo în romana, pas cu pas, de la dresaj de companie la dresaj de paza și protecție. Și tine minte, important e sa lucrezi cu el zilnic, undeva la 15 minute pe zi împărțite în 3 ședințe de 5 minute fiecare ca să nu se plictisească. Bafta!