| Suceava_Iepuri_Ug_1990 a întrebat:

Care caine este mai bun de paza ciobanesc bucovinean sau anstaff. La mine vin noaptea hotii si vreau sa aleg unul dintre cei doi

Răspuns Câştigător
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Ciobanescu ala are o talie destul de mare, dar nu are rautate in el, sigur ca va latra si ii va pune pe fuga probabil, dar eu de exemplu care nu mai am frica de caini in general nu imi fac probleme cu el, in schimb un amstaff parca are o dorinta in el sa muste, se vede si in ochii lui rautatea si siguranta pe care o are in fortele proprii spre deosebire de ciobanesc care pare linistit. Asta e ceea ce am observat eu, poate adevarul e altul, am auzit ca dogul argentinian ar fi mai rau de fel, dar n-am avut ocazia sa intalnesc unul

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Amstaff, cu siguranță. Inspiră teamă.
Ori pitbull, rottweiler etc
Sunt paznici de nădejde, dar pot fi (și) foarte imprevizibili. Deci, grijă, indiferent de care parte a gardului te afli. : ))

| AlmaTheAmstaff a răspuns:

Eu am Amstaff.Nimeni nu se apropie de gradina sau curte. Doar ca trebuie sa ai experienta, sa stii sa il dresezi si sa nu te lasi in fata lui happy Ii spui clar NU! si o sa inteleaga.Doar ca daca iei, nu il tine in lant, nu le fac bine lor. A mea are voliera ei dar in niciun caz nu are lant.Ii poti face o cusca mult mai mare(voliera) unde sa ii pui si o cusca in care sa doarma. Daca nu, il lasi liber prin curte.